28 APRILIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Pe urmele colegilor mai mari
Liga a III-a a programat în weekend partidele celei de-a şaptea etape. Dintre cele două echipe gălăţene care activează în seria I a evoluat doar Oţelul II, care a întâlnit în deplasare pe CSM Focşani 2007. Partida a avut două reprize diametral opuse. Prima a fost dominată de gazde, care au deschis scorul prin Milea (min. 14). Muştruluiţi la cabine de antrenorii Vivi Stamate şi Tudorel Pelin, oţelarii cei mici au preluat iniţiativa în cel de-al doilea mitan. La două minute de la reluare, Avram a restabilit egalitatea pe tabela de marcaj, după ce a transformat o lovitură liberă de la 22 metri. Cu şapte minute înainte de fluierul final, roş-alb-albaştrii au dat lovitura, Blănaru i-a pasat „printre” lui Butoi, acesta a rămas singur cu portarul advers şi a îndeplinit o simplă formalitate. Rezultat final: CSM Focşani 2007 - Oţelul II 1-2 (1-0). Tehnicienii gălăţeni au folosit formula: Abraham - Marus, Stoica, Cucu, Murgoci - Swartz, Negoescu - Gârleanu, Blănaru, Miron - Avram. După pauză au mai evoluat: Gâţă, Chebac, Bertea şi Butoi. Cea de-a doua reprezentantă a Galaţiului la acest nivel, Politehnica a avut etapă liberă, după retragerea celor de la Willy Bacău. Celelalte rezultate ale etapei: CSM Paşcani - Petrotub Roman 1-0, Rapid CFR Suceava - FCM Bacău 1-4, ASC Bacău - Ceahlăul II Piatra Neamţ 1-0, FCM Oneşti - Cetatea Tg. Neamţ 3-1. După şapte runde, situaţia în clasament se prezintă astfel: Oţelul II, locul III cu 16 puncte; Politehnica, locul IX cu şase puncte. Etapa viitoare, Oţelul II va juca pe teren propriu cu Rapid Suceava, iar Politehnica va sta.