29 APRILIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Phoenix a câştigat la Cluj

Phoenix şi-a dorit mult să spele ruşinea din partida cu CSM Târgovişte. Echipa gălăţeană a reuşit să câştige primul meci fără Cherise Daniel. Elevele grecului Paralikas au controlat cu autoritate partida de la Cluj Napoca. Gălăţencele s-au impus în 3 dintre cele 4 sferturi. Universitatea a revenit în sfertul trei, dar Phoenix s-a apărat foarte bine în ultimul sfert şi s-a impus cu 69-56. Phoenix a urcat din nou pe locul 8 în clasament şi are nevoie de un succes în partida de la Timişoara cu Danzio pentru a juca în play-off. Cea mai bună marcatoare a gălăţencelor a fost Florentina Ardeleanu, cu 17 reuşite, urmată de Star Fairbanks cu 15 puncte, Romina Filip - 12 şi Earnie Williams - 10. Chiar dacă nu se va califica în play-off, echipa gălăţeană a realizat un sezon foarte bun. Phoenix a obţinut 10 victorii din 23 de partide, ceea ce reprezintă un bilanţ bun pentru o nou promovată. Dacă se va întări în vară şi va reuşi să păstreze şi cele 3 jucătoare americană, formaţia de la Dunăre va avea un cuvânt greu de spus în Liga Naţională Feminină de Baschet.