29 APRILIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
United nu a avut şanse în faţa liderului

Autobergamo Deva a pornit ca din puşcă partida cu United. Oaspeţii, cu internaţionalii Robert şi Cristi Matei, Lupu şi Vlad Iancu în teren au înscris două goluri în primele minute ale partidei. Gălăţenii au încercat să replice, dar nu au găsit drumul spre gol. Echipa din Deva a mai marcat de încă două ori până la pauză, astfel că soarta meciului părea rezolvată. Oaspeţii au irosit chiar şi o lovitură de la 10 metri prin Robert Matei. United nu a renunţat la luptă, iar Ivan şi Tudose au dus scorul la 2 - 4. Autobergamo a marcat şi golul de 5-2 iar antrenorul David Asandei a hotărât să scoată portarul. Viorel Cojoc a devenit portar - jucător. Gălăţenii au presat, dar cei care au marcat au fost oaspeţii. Autobergamo s-a impus cu 8-2 dar înfrângerea nu i-a afectat prea tare pe gălăţeni. „Am pierdut în faţa celei mai puternice echipe din campionat. Puteam să fim învinşi la un scor mai strâns, dar nu ne-ar fi folosit la nimic. Obiectivul nostru este să terminăm campionatul pe locul 4 la finalul sezonului regulat. Meciul de duminică de la Cluj este extrem de important. Dacă învingem luăm o opţiune importantă pentru locul 4”, a spus după meci David Asandei. United ocupă locul 4 în liga întâi de futsal. Echipa gălăţeană joacă duminică la Cluj cu echipa locală Clujana, una dintre revelaţiile campionatului.