18 MAI 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Phoenix joacă sâmbătă, meci cu Timba Timişoara la Galaţi

Echipa condusă de Florin Nini s-a distrat în prima etapă a Grupei 7-12 cu o echipă decimată de probleme financiare. Politehnica Iaşi a venit la Galaţi în formulă completă, dar stranierii au refuzat să joace, astfel că problema învingătoarei nu s-a pus în meciul de miercuri seara din sala Dunărea. Totuşi, ieşenii au dat o replică foarte bună în primul sfert, în care au condus mai mereu şi pe care l-au terminat cu un avantaj de 3 puncte. Până la pauză, însă, baschetbaliştii de la Phoenix au reuşit să-şi impună ritmul şi s-au distanţat la 14 puncte. Chiar dacă antrenorul Galaţiului a dat şi tinerilor şansa de a jucat minute bune, în partea a doua a meciului Phoenix a continuat să se distanţeze. 37 de puncte a fost diferenţa la finalul partidei, gălăţenii reuşind să înscrie peste 100 de puncte. Scor final 109-72, iar Phoenix mai are nevoie doar de o victorie pentru a fi sigură de calificarea în play-off. Lotul folosit: Miller (8 puncte, 3 recuperări, 5 pase decisive, o intercepţie), Threatt (10 p, 2, 5, 0), Gugino (15 p, 11, 2, 1), Măciucă (9 p, 2, 4, 0), Artino (31 p, 8, 2, 6), Stan (13 p, 4, 1, 0), Petrişor (5 p, 1, 4, 0), Hadzifezovic (8 p, 5, 1, 2), Kalve (7 p, 3, 4, 1), Andrei (3 p, 1, 3, 0), Grecu (0 p, 0, 1, 1).

Branko Jorovic – antrenor Politehnica Iaşi: „Avem probleme, după cum s-a putut vedea. E o situaţie grea în ce priveşte banii, dar eu mă bucur că băieţii au făcut tot ce au putut şi au stat bine în teren. Aşa trebuie să reacţionăm”.
Florin Nini – antrenor Phoenix Galaţi: „Un meci frumos, mă bucur că am reuşit să rulez tot lotul, în special să dau minute gălăţenilor noştri şi jucătorilor tineri, aici enumerându-l şi pe Măciucă, alături de Stan şi Grecu . Şi sigur mă bucur că sala a gustat fazele spectaculoase, aşa cum este normal să fie la un joc. Să fie rezultat şi dacă este şi spectacol, este sarea şi piperul unui meci”.
Mihai Grecu – jucător Phoenix Galaţi: „M-am simţit extraordinar deoarece am avut un meci chiar bun, am reuşit să dau cîteva assist-uri. M-am simţit super bine în teren”.

Phoenix va juca sâmbătă, de la ora 19.00 pe teren propriu, al doilea meci din Grupa 7-12, cu Timba Timişoara.