15 MAI 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Phoenix LPS a urcat pe locul trei

Luni a debutat în sala Polivalentă Dunărea turneul de baschet la categoria Under 18 masculin din cadrul grupei semifinale K. După două rezultate scontate, reuniunea de dimineaţă s-a încheiat cu o partidă dramatică dintre ACS Vipo Bucureşti şi Phoenix LPS. Surprinzător, bucureştenii au intrat mai bine în meci şi s-au aflat în avantaj în primele 19 minute. Echipa gălăţeană, care a jucat în valuri, cu perioade foarte bune dar şi momente penibile, a intrat la vestiare în avantaj după reuşitele lui Andrei Popa şi Daniel Tudorache. Băieţii lui Gelu Cazanoschi şi Dragoş Gherasim au ieşit decişi în sfertul trei şi şi-au mărit avantajul de pe tabela de marcaj la 10 puncte. S-a făcut chiar 69-58 (min. 31) dar oaspeţii au profitat de o nouă cădere a adversarilor şi au restabilit egalitatea ba chiar au trecut în avantaj, scor 79-76 (min. 38). Dramatismul a atins cote maxime, iar la sfârşitul celor 40 de minute regulamentare s-a consemnat egalitatea. Cele cinci minute de prelungiri au fost la discreţia echipei mai valoroase, care a realizat cu un ecart de 11-0 şi a evitat o surpriză neplăcută. Rezultat final: ACS Vipo - Phoenix LPS 82-92 (21-18, 20-26, 17-23, 23-14, 1-11). Echipa gălăţeană a folosit formula: A. Popa 45 p (7x3), 15 recuperări; Oană 9 p, 4 recuperări; Daniel Tudorache 23 p (2x3), 4 recuperări, 6 pase decisive; Codreanu, o recuperare; Mihăilă 7 p (1x3), 3 recuperări; Boubătrân 6 p, o recuperare; Necula 2 p, o recuperare; G. Popa, Colceru.  Echipa gălăţeană  a trecut în ultimul meci al primei zile şi de Dinamo CSS 6, după un joc echilibrat, scor final 87-77. Pentru Phoenix LPS au evoluat : Tudorache 35 p, A. Popa 32 p, Oană 10 p, Mihăilă 2 p, Boubătrân 4 p, Codreanu 2 p, Necula 2 p, Cuţaru. Rezultatele complete: Dinamo CSS 6 - Steaua CSM 59-87, SCM CSS Craiova - U Mobitelco 63-76, ACS Vipo - Phoenix LPS 82-92 dp (21-18, 20-26, 17-23, 1-11), Steaua CSM - SCM CSS Craiova 83-67, U Mobitelco - ACS Vipo 86-67, Phoenix LPS - Dinamo CSS 6 87-77. Clasamentul se prezintă astfel: 1. U Mobitelco 22 p, 2. Steaua 22 p, 3. Phoenix LPS 18 p, 4. SCM CSS Craiova 16 p, 5. ACS Vipo 14 p, 6. Dinamo CSS 6 13 p.