02 MAI 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Pe o ploaie torenţială, care din păcate a ţinut spectatorii pe la casele lor, la stadionul Siderurgistul s-a disputat confruntarea Galaţi - Ialomiţa, contând pentru cea de-a doua etapă din cadrul noului proiect implementat recent de Federaţia Română de Fotbal, rezervat selecţionatelor Under 16. Formaţia pregătită de Marius Cosoreanu şi Ionuţ Niculcea ne-a dat din nou emoţii, dar în final a bifat a doua victorie consecutivă. Puştii gălăţeni au început mai bine şi au deschis scorul prin Dumitru (min. 12), în urma unei frumoase acţiuni colective dar ialomiţenii au revenit şi până la pauză au restabilit egalitatea. Mai mult chiar la patru minute de la reluare, ai noştri au încasat un gol de cascadorii râsului şi oaspeţii au trecut în avantaj pe tabela de marcaj. Aşa cum s-a întâmplat şi la jocul din runda inaugurală cu Brăila, gălăţenii au dat dovadă de tărie de caracter şi până la fluierul final au fructificat două din numeroasele ocazii avute, prin Enache şi Toma. Rezultat final: Galaţi - Ialomiţa 3-2 (1-1). Tehnicienii gălăţeni au utilizat formula: Vida - Popovici, Mircaş, Antofe, Răgălie - Enache, Boubătrân, Vasilachi, Onea - Dumitru, Ion. Au mai evoluat: Petcu, Moroşanu, Comşa, Munteanu şi Toma. „Este bine că am câştigat, dar o puteam face mai lejer, am ratat 10 ocazii clare. Trebuie să ne perfecţionăm jocul în apărare, iar în zona de atac ne creăm o sumedenie de ocazii, dar trebuie mai multă atenţie şi implicare”, ne-a declarat antrenorul principal Marius Cosoreanu. Etapa viitoare, duminică, gălăţenii vor juca la Călăraşi.