06 MAI 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Săptămâna a început în forţă. Lanterna seriei I din eşalonul trei, Politehnica, a continuat seria meciurilor de verificare, susţinând ieri al cincilea joc. Adversara studenţilor a fost o echipă din Liga a IV-a, Metalosport. Partida s-a disputat pe terenul sintetic de la „Siderurgistul”, acoperit în întregime de zăpadă. În aceste condiţii, jucătorii celor două echipe au furnizat un meci de luptă, de angajament fizic. Din păcate a fost şi o accidentare – fundaşul Politehncii Stamate fiind nevoit să părăsească terenul încă din minutul 25. Poli s-a impus cu scorul de 2-0, ambele goluri fiind marcate în cea de-a doua repriză, de către Serian şi Curmei. Antrenorul Mihai Barbu a trimis în teren, din primul minut, următorul „unsprezece”: Vlasie – Dragoş Munteanu, Hristian, Stamate (Dima), Racoviţă – Velicu, M. Munteanu, Chiriac – Coman – Curmei, Donose. Au mai evoluat: Serian, Fălcaru şi Frunză. „Politehniştii” vor juca miercuri, tot pe „Siderurgistul”, cu Conpet Cireşu, iar sâmbătă, revanşa cu CS Panciu.