14 MAI 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Liga a III-a a programat la sfârşitul săptămânii partidele unei noi etape. Sorţii au decis ca în această rundă să asistăm la un dublu duel Galaţi - Bacău. Stadionul Siderurgistul a găzduit confruntarea Politehnica Galaţi - Aerostar Bacău. Oaspeţii s-au dovedit mai pragmatici şi au reuşit să obţină o victorie surprinzătoare. Studenţii pregătiţi de Damian Băncilă nu au reuşit să depăşească pasa proastă şi au înregistrat al patrulea eşec consecutiv. Politehnica a fost văduvită de aportul a şapte titulari: Stoica, Radu, Anghel, I. Cristian, Serian, Racoviţă şi Hristian şi aceasta ar putea fi o principală cauză a rezultatelor slabe. „E gravă situaţia, nu am crezut că pot păţi o asemenea ruşine. În întreaga mea carieră ca jucător şi ca antrenor, niciodată nu s-a întâmplat să pierd patru jocuri la rând. La începutul sezonului, i-am anunţat ca să-i mobilizez că ne putem bate pentru locul I şi cred că s-au speriat. Am început bine dar am primit gol în min. 6 după o gafă a lui Danielescu şi totul s-a dat peste cap. Am avut puterea să revenim şi Velicu a restabilit egalitatea în penultimul minut al primei reprizei. S-a jucat pe contre, dar am fost surprinşi pe contraatac. Arbitrajul a fost enervant, s-a fragmentat mult jocul, dar nu asta este cauza acestei înfrângeri. În proporţie de 90% voi demisiona”, ne-a declarat mâhnit antrenorul Damian Băncilă. Rezultat final: Poli - Aerostar 1-2 (1-1). Formula folosită: Olaru - Grozea (Coman), Feraru, Stamate, Danielescu - Fălcaru, Munteanu (Chiriac), Agbleta, Neta (Curmei) - Crăciun, Velicu. Cealaltă reprezentantă a Galaţiului, Oţelul II a întâlnit în deplasare pe ASC Bacău. Deşi nu au jucat rău, oţelarii lui Vivi Stamate şi Tudorel Pelin au pierdut la limită şi au ratat posibilitatea să treacă pe primul loc. Totuşi, gălăţenii ar putea câştga la masa verde deoarece în repriza a doua, la un moment dat, băcăuanii nu ar fi avut doi jucători de 21 ani. Rezultat final: ASC Bacău - Oţelul II 2-1 (2-0). Unicul gol a fost marcat de Cucu. Formula folosită: Abraham - Marus (min. 78 Negoescu), Sipovici, Cucu, Grosu - Swartz, Filip, Miron - Gârleanu, Avram, Blănaru. Situaţia în clasament se prezintă astfel: Oţelul II, locul cu 10 puncte; Poli, locul XII cu trei puncte.