15 MAI 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Politehnica s-a salvat miraculos iar Oţelul II şi-a pierdut invincibilitatea
Liga a III-a a programat în weekend partidele ultimei etape. Stadionul Siderurgistul a găzdui confruntarea dintre Politehnica şi ABC Stoicescu. Gălăţenii nu aveau decât varianta victoriei pentru a scăpa de retrogradare. Şi gălăţenii lui Mihai Alexa au strâns rândurile, s-au mobilizat, au făcut un joc bun, chiar dacă au avut în faţă un adversar modest, ce nu le-a pus probleme, mai ales că au evoluat şi în inferioritate numerică încă din prima repriză. Rezultat final: Politehnica - ABC Stoicescu 5-0 (3-0). Au marcat: M. Munteanu, Agbleta, Chiriac, M. Lupu şi Cr. Frunză. Formula folosită de învingători a fost: Olaru - D. Munteanu (Vrînceanu), Hristian, Stamate (Fălcaru), Petică (Racoviţă) - Chiriac, Dima, M. Munteanu, Cr. Frunză (Donose) - Agbleta, Lupu. Cealaltă reprezentantă a Galaţiului, Oţelul II a evoluat la Dorohoi. Prima repriză a fost echilibrată dar în partea a doua gazdele au pus stăpânire pe joc şi în final au obţinut o victorie concludentă, care pune astfel capăt unei serii de 11 meciuri în care echipa gălăţeană nu a pierdut. Rezultat final: FCM Dorohoi - Oţelul II 4-1 (1-1). Pentru gălăţeni unicul gol a fost marcat de Chipirliu. De remarcat că în echipa noastră au fost folosiţi şi patru juniori: Vieru, Stoian, Dajbog şi Toma. Antrenorii Damian Băncilă şi Mitică Ragea au început partida cu următorul 11: Vasiliu - Marus, Gâţă, Bertea, Murgoci - Svartz, Chebac, Adăscăliţei, Chipirliu - Gohoreanu, Butoi. Situaţia în clasamentul seriei I la finalul sezonului: Oţelul II, locul IX cu 39 de puncte respectiv Politehnica, locul XIII cu 24 de puncte.