09 MAI 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Politehnica şi Oţelul II au ratat startul
Liga a III-a a debutat vineri. Reprezentantele Galaţiului în acest eşalon nu s-au trezit încă şi nu au izbutit să cucerească nici măcar un punct. Politehnica a jucat pe „Siderurgistul”, cu CSM Focşani 2007. Oaspeţii, care aveau atuul victoriei din Cupa României, s-au dovedit mai pragmatici şi i-au năşit încă o dată pe gălăţeni. Elevii lui Damian Băncilă au început cursa de urmărire în repriza a doua dar n-au reuşit decât să reducă diferenţa de pe tabela de marcaj. De remarcat că, la scorul de 1-2, Agbleta a irosit două ocazii uriaşe de a egala, pe lângă gol trecând şi coechipierul său Stamate. Rezultat final: Politehnica - CSM Focşani 2-3 (0-2). Pentru gazde au marcat: Racoviţă şi Serian (din penalti). Politehnica a folosit formula: Vlasie - Petică, Hristian, Stamate, Coman - Racoviţă, Chiriţă, Ginghină, Velicu - Serian, State. După pauză au mai evoluat: Agbleta, Chiriac, Fălcaru şi Olaru.
Cealaltă echipă din oraşul nostru s-a deplasat la SC Bacău. Oţelarii cei mici au făcut un joc slab, cu greşeli individuale de curtea şcolii, aşa cum a precizat antrenorul principal Dan Dobai, iar băcăuanii au profitat, respectându-şi totodată pretenţiile de candidată la promovare. Din păcate, echipa gălăţeană i-a pierdut pe Butoi (min. 15) şi Adăscăliţei (min. 68), ambii cu accidentări grave la prima vedere. Rezultat final: SC Bacău - Oţelul II 4-0 (2-0). Formula folosită de gălăţeni: Abraham - Marus, Iacob, Manea, Murgoci (min. 20 Gohoreanu) - Chebac, Crişan, Negoescu - Butoi (min. 15 Gâţă), Chipirliu, Adăscăliţei (min. 68 Pop). Celelalte rezultate ale etapei: ABC Stoicescu - Rapid Suceava 0-3, Cetatea Tg. Neamţ - Aerostar Bacău 2-1, Sporting Suceava - Ceahlăul II 0-3, CSM Rm. Sărat - Petrotub Roman 0-0, FCM Dorohoi - CSM Paşcani 2-0. Etapa viitoare, echipele gălăţene vor juca astfel: Oţelul II - CSM Rm. Sărat şi Aerostar Bacău - Politehnica.