26 APRILIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Timp de trei zile, la Focşani s-a disputat unul din turneele semifinale din cadrul Campionatului Naţional de baschet la categoria Under 18 masculin. Au participat şase formaţii: CS Phoenix Galaţi, CSU Cuadripol Braşov, CSS Craiova, Dinamo CSS 6 Bucureşti, CS Cuza Sport Brăila şi LPS Focşani. Echipa pregătită de Gelu Cazanoschi a câştigat două din cele cinci meciuri disputate, s-a clasat pe locul IV în clasamentul final, dar cel mai important este că a obţinut ultimul bilet pentru turneul final. „Ne-am atins obiectivul din prima zi când am câştigat ambele jocuri. Per ansamblu a fost un turneu în care am avut fluctuaţii. Partida cu Braşovul am început-o slab, apoi ne-am revenit şi ne-am apropiat dar n-am putut să mai câştigăm. Cu Focşaniul a fost un meci viu disputat, n-am jucat rău, am condus dar în cele din urmă a trebuit să ne recunoaştem învinşi. Ultimul joc cu Dinamo nu mai conta şi am decis să-i menajez pe Tudorache şi Popa, pentru că urmează turneul semifinal la Under 17 de la Timişoara şi am nevoie de ei sănătoşi”, ne-a declarat antrenorul Gelu Cazanoschi. Echipa gălăţeană a înregistrat rezultatele: 101 -60 cu Cuza Sport, 93 -75 cu CSS Craiova, 77 -88 cu CSU Cuadripol, 85 -87 cu LPS Focşani, 59 -63 cu Dinamo CSS 6. Lotul folosit: Daniel Tudorache, Andrei Popa, Cristian Badea, Bogdan Şerbănescu, Ovidiu Negoiţă, Andrei Hanţă, Ciprian Chiricuţă, Adrian Cuţaru, Octavian Mihail, Adrian Stanciu, Vlad Mihăilă, Robert Atanasiu. Turneul final va avea loc în perioada 8 -12 mai într-o locaţie pentru care se va licita marţi la sediul FRB. Echipe calificate: U Mobitelco Cluj, LPS Focşani, Bega Timişoara şi Phoenix Galaţi (seria I), respectiv CSU Cuadripol, Dinamo, CSS Ploieşti, LPS Tg. Mureş.