03 MAI 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
La începutul acestei săptămâni s-a disputat la Ploieşti primul turneu din cadrul Campionatului Naţional de baschet Under 23, cu participarea formaţiilor masculine: Phoenix Galaţi, CSU Iaşi, Labradors Tg. Secuiesc şi CSU Asesoft Ploieşti. Echipa gălăţeană, pregătită de Gelu Cazanoschi, a avut o comportare mulţumitoare reuşind o victorie şi două înfrângeri. „A fost un turneu cu bune şi rele pentru noi. Am făcut un prim meci bun, dar trebuie să recunosc că adversarul nu ne-a pus mari probleme. Cu Ploieştiul am jucat de la egal la egal în multe momente, dar au apărut căderi după mai multe decizii de arbitraj care ne-au dezavantajat. În ultimul joc cu Iaşiul, am avut o evoluţie oscilantă, slabă în reprizele 2 şi 3, apoi în ultimul sfert am revenit de la -18 puncte, dar n-am reuşit  să mai întoarcem soarta partidei. Au apărut şi accidentările, Dragă la jocul cu Ploieştiul şi Petică, la cel cu Iaşiul. Pentru prestaţia avută per ansamblu aş vrea să-i remarc pe: Cristiean, Pădineanu, Bolobiţă, care a fost cel mai constant, Petică, Bedo şi Dragă, atât cât a jucat. Chiar dacă am avut în lot jucători mai mici cu doi, trei sau chiar patru ani decât restul adversarelor, ne vom bate pentru locul doi şi calificarea în faza superioară”, ne-a declarat antrenorul Gelu Cazanoschi. Phoenix a înregistrat rezultatele: 91-54 cu Labradors Tg. Secuiesc, 72-98 cu CSU Ploieşti şi 85-93 cu CSU Iaşi şi ocupă poziţia a treia în clasament. Următorul turneu va avea loc la sfârşitul lunii ianuarie la Galaţi sau Iaşi.