28 MARTIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
La sfârşitul săptămânii trecute s-au desfăşurat jocurile unei noi etape din eşalonul trei. Oţelul II a avut de parcurs un drum lung până la Rădăuţi, unde a întâlnit formaţia locală, Bucovina. Fără niciun ajutor de la echipa mare, trupa pregătită de Damian Băncilă şi Mitică Ragea s-a descurcat bine, deşi a avut în faţă un adversar incomod, care a cedat greu puncte pe teren propriu. După un joc de angajament, s-a consemnat remiza. Rădăuţenii au deschis scorul în min.32 după ce şutul lui Agbleta, jucător trecut pe la Politehnica Galaţi, a fost deviat de Manea în propria poartă. În partea a doua, oţelarii cei mici au pasat mai bine iar cu trei minute înainte de final au restabilit egalitatea: Moise a executat un corner iar Adăscăliţei a trimis cu capul imparabil în vinclu. Autorul golului, ceva mai devreme, a scăpat singur cu portarul Bucovinei şi a fost blocat în extremis. În cel de-al treilea minut, internaţionalul de juniori Tudorie a şutat pe lângă poarta, după centrarea lui Moise, irosind şansa ca Oţelul II să aducă la Galaţi toate cele trei puncte. Enache a fost elimimat după ce a primit două cartonaşe galbene.
Oţelul II a folosit formula: Vlasie - Marus (min. 88 Boubătrân), Gâţă, Manea, Rusu - Constantinescu (min.62 Enache), Tudose - Tudorie, Adăscăliţei, Ciurea (min.89 Dajbog) - Moise. Celelalte rezultate ale rundei: CSM Moineşti - Ceahlăul II P. Neamţ 2-1, Kosarom Paşcani - Sporting Suceava 4-1, Aerostar Bacău - FCM Dorohoi 0-2, Petrotub Roman - Young Stars Panciu 3-0 (neprezentare, oaspeţii s-au retras din campionat). Echipa gălăţeană a adunat 23 de puncte şi se menţine pe locul VI. Etapa viitoare, Oţelul II va juca pe terenul liderului SC Bacău.