29 APRILIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
La Techirghiol au avut loc timp de patru zile întrecerile turneului zonal al Memorialului Gheorghe Ene, competiţie adresată copiilor născuţi după 1 ianuarie 2002 cu participarea formaţiilor: Academia Gheorghe Hagi, Oţelul Galaţi, Sportul Studenţesc, Atletic Junior Călăraşi, Star's Brăila. Micuţii fotbalişti gălăţeni au avut o comportare bună, reuşind două victorii în cele patru partide disputate, care i-au propulsat pe locul III în clasamentul final. Oţelul Galaţi a înregistrat rezultatele: 6-1 cu Star's Brăila, 0-4 cu Sportul Studenţesc, 0-8 cu Academia Gheorghe Hagi şi 2-0 cu Atletic Călăraşi. Lotul folosit de tehnicianul gălăţean a fost: Alexandru Hogaş, Daniel Deliner - Vlad Bucevschi, Eduţu Hristea, Gabriel Tudor, Dan Popa, Cosmin Ştefan, Dan Neicu, Foat Zaini, Edi Dragu, Iulian Şoptică, Edu Lefter, Alexandru Postolache, Ionuţ Tudorie. Turneul a fost câştigat de Academia Gheorghe Hagi, care în finală a învins Sportul Studenţesc, scor 5-4. De remarcat că pentru turneul final, care este programat în perioada 17-19 decembrie, s-a calificat la categoria Under 9 şi echipa Oţelul Galaţi (antrenor Valentin Cramer).