28 APRILIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Rezultat nedrept
CSM Bucureşti - HC Oţelul Galaţi 29-28 (14-13)
sala „Rapid”, spectatori: 400
Formaţii:
CSM Bucureşti: Alina Iordache, Georgeta Gureşoaie - Daniel Stanciu (1 gol), Oana Catrinoi, Cristina Niculae (2), Alina Dobrin (6), Iuliana Geană (3), Mihaela Doica (1), Elena Avădanii (3), Gabriela Chiţulescu (3), Elena Pavăl, Andreea Cruceanu (10). Antrenor: Vasile Mărgulescu.
HC Oţelul: Mihaela Blaga (4 intervenţii), Ramona Ciontu (3 intervenţii) -  Nicoleta Tudor (1 gol), Georgeta Grigore (3), Nicoleta Iacob, Alina Horjea (2), Daciana Curtean (2), Paula Pavăl (2), Cătălina Cioaric (7), Manuela Manda (3), Delia Mărginean (2), Diana Druţu (6). Antrenor: Liviu Paraschiv.
Aruncări de la 7 metri: CSM - 7 (4 ratate); Oţelul - 4 (2 ratate)
Eliminări: CSM - 14 minute; Oţelul - 12 minute (Tudor descalificată în min. 28)
Arbitri: Ştefan Hendrea - Victor Marta, ambii din Baia Mare
Evoluţia scorului: 0-4 (min. 6), 2-4 (min. 8), 3-8 (min. 12), 6-8 (min. 14), 12-10 (min. 22), 12-13 (min. 26), 14-14 (min. 31), 17-15 (min. 36), 21-16 (min. 41), 23-20 (min. 47), 26-21 (min. 50), 26-27 (min. 57), 29-27 (min. 59)

Sala Rapid a găzduit duminică la prânz cea mai interesantă partidă a rundei a V-a a Ligii Naţionale feminine bet-at-home.com. CSM Bucureşti şi HC Oţelul, două dintre echipele cu pretenţii la o participare în cupele europene, au justificat aşteptările şi au făcut o bună propagandă sportului cu mingea mică la semicerc. Oţelarele au început partida extrem de motivate, dar din păcate iureşul lor a fost stopat de deciziliile anapoda ale arbitrilor, care pur şi simplu le-au ajutat pe gazde să rămână în meci. Bucureştencele au restabilit egalitatea pe tabela de marcaj în minutul 20 şi au avut un final mai bun de repriză, profitând şi de descalificarea Nicoletei Tudor (una dintre eliminări acordate absolut gratuit).

Luptă aprigă

Împinse de la spate, fetele lui Vasile Mărgulescu, cu Alina Dobrin şi Andreea Cruceanu, în prim plan, au forţat în partea a doua şi s-au desprins la cinci goluri, cu 10 minute înainte de final. Fetele noastre n-au renunţat la luptă, au început cursa de urmărire şi cu trei minute înainte de final, Manuela Manda ne-a readus în avantaj. Finalul a fost de infarct, CSM-istele au dat dovadă de mai multă luciditate şi s-au impus la limită.