03 MAI 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
La Arad au continuat întrecerile Campionatului European de baschet, Divizia B rezervat junioarelor Under 16. Naţionala României, lipsită de aportul căpitanului ei, Iulia Răileanu, care s-a accidentat în primul sfert al partidei cu Bulgaria din grupă, ne-a dat mari emoţii miercuri seară. Tricolorele, la care a evoluat o singură gălăţeancă, Irina Vasilache, au întâlnit Elveţia, într-un meci decisiv pentru calificarea în sferturile de finală ale competiţiei. Oarecum surprinzător, helvetele au controlat primele 15 minute şi au dat impresia că pot furniza o mare surpriză. Din fericire, fetele pregătite de Mădălin Piperea şi Tiberiu Iluţiu s-au trezit din amorţelă, nu au mai comis atâtea greşeli neforţate şi în partea a doua au reuşit să se desprindă decisiv. De remarcat că Irina Vasilache (FOTO), jucătoarea legitimată la Phoenix LPS, chiar dacă nu a rupt gura târgului, a reuşit două coşuri de trei puncte în momente cheie ale partidei. Rezultat final: România - Elveţia 55-44 (11-19, 19-10, 12-6, 13-9). După această victorie chinuită dar foarte importantă, România s-a calificat în 1-8, unde astăzi, de la ora 13.30, va înfrunta un adversar dificil, Anglia. Din păcate, sunt şanse mici ca Iulia Răileanu să-şi mai poată ajuta coechipierele la actuala ediţie a Europenelor. „Nu ştiu ce să vă spun, vom vedea. Iulia şi-a făcut mereu încălzirea, pune piciorul jos, cu Germania a şi intrat câteva minute dar s-a văzut că vrea nu poate”, ne-a declarat George Răileanu, tatăl Iuliei. Noi îi dorim sănătate şi o aşteptăm să revină cât mai repede pe teren.