29 APRILIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Rugbiştii de la CSM Galaţi îşi dau examenul de maturitate cu Steaua

Una rece, una caldă pentru rugbiştii de la CSM Galaţi. După înfrângerea de pe teren propriu, scor 10-43 cu CSM Constanţa, echipa gălăţeană a jucat în deplasare cu CSM Bucovina Suceava. Partida a avut două reprize diametral opuse. Sucevenii au început mai bine şi au condus la pauză, scor 9-3. Băieţii noştri pregătiţi de Marius Secuianu şi Eugen Popa au revenit motivaţi de la vestiare, au fost concentraţi şi graţie unei pregătiri fizice superioare, au preluat iniţiativa şi au obţinut o victorie spectaculosă. Rezultat final: CSM Bucovina Suceava - CSM Galaţi 9-27 (9-3). Pentru echipa învingătoare au punctat: Partenie 2 transformări şi o lovitură de penalizare, Toderaşcu, care a fost desemnat MVP-ul meciului, Manolachi, Frăţilă, Cucu, câte un eseu. Cea de-a treia etapă din faza a doua a Ligii Naţionale programează sâmbătă, 26 august, pe stadionul Gloria - Municipal, partida CSM Galaţi - Steaua Bucureşti, un adevărat examen de maturitate pentru echipa gălăţeană în faţa unei multiple campioane naţionale.