27 APRILIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Rugbiştii de la RCM Galaţi au spart gheaţa
Divizia Naţională de Seniori la rugbi a programat sâmbătă partidele ultimei etape din tur. Pe stadionul Municipal din oraşul nostru a avut loc duelul promovatelor: RCM Galaţi - CS Năvodari. Echipa gălăţeană nu a putut alinia pentru acest joc tot lotul din cauza suspendărilor dictate după bătaia generală de la Bârlad din runda precedentă: Mihai Marian - 10 etape, Cloşcă - 10 etape, Trandafir - 6 etape. Chiar şi în aceste condiţii, gălăţenii, fără victorie în acest sezon, au început în forţă şi au reuşit primele puncte în min. 4 prin Badea - eseu, transformat de Partenie. Centrul nostru a irosit o lovitură de pedeapsă, fiind imitat de oaspeţi în două rânduri. Minutul 36 a adus a doua încercare în contul RCM-ului prin Dănăilă iar Partenie a mărit zestrea de pe tabela de marcaj printr-o transformare. Repriza a doua a fost fragmentată din cauza intervenţiilor medicale şi a căldurii excesive ce a necesitat pauze de hidratare. La 10 minute de la reluare, Partenie a transformat o lovitură de pedeapsă pentru ca în min. 62 Badea să izbutească un nou eseu, transformat de acelaşi Partenie. Finalul a fost plin de evenimente. Mai întâi, gălăţeanul Cosmiuc a fost eliminat 10 minute pentru un placaj întârziat iar oaspeţii au profitat imediat şi au reuşit primele puncte. Gălăţenii nu au renunţat şi Roatămoale a marcat eseul ce a adus şi punctul bonus ofensiv, iar Partenie şi-a făcut datoria. Cosmiuc a primit cartonaş roşu şi a permis celor din Năvodari să reducă diferenţa, printr-o încercare. Rezultat final: RCM Galaţi - CS Năvodari 31-12 (14-0). Echipa gălăţeană a acumulat cinci puncte dar se menţine pe locul VIII. Returul va debuta pe 25 mai, RCM urmând să întâlnească pe teren propriu liderul DNS, Poli Iaşi.