29 APRILIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Rugbiştii de la RCM Galaţi, calificare spectaculoasă în ultima secundă
Bomba primei faze a Cupei României la rugbi a fost detonată la Galaţi. Pe stadionul Municipal şi-au dat întâlnire formaţiile RCM Galaţi şi Olimpia Bucureşti. Calculele hârtiei dădeau echipa oaspete ca favorită. Chiar dacă în acest sport balonul nu este rotund, ci oval, surpriza nu a întârziat să apară. Gălăţenii au avut un început fulminant de partidă şi au condus cu un neverosimil 12-0 în min. 14. Bucureştenii şi-au mai revenit, dar tot au încasat patru eseuri în primele 40 de minute, astfel încât gazdele au intrat la vestiare cu un avantaj de 11 puncte. Repriza a doua nu a fost recomandată cardiacilor. Cu două minute înainte de finalul timpului regulamentar, rugbiştii noştrii mai aveau un avans de şapte puncte pe tabela de marcaj, dar au fost surprinşi pe un contraatac în viteză de oaspeţi, care au restabilit egalitatea. Zeiţa Fortuna a surâs gazdelor, care în ultima secundă au marcat eseul unei victorii surprinzătoare, care le-a asigurat calificarea în faza superioară a competiţiei. Rezultat final: RCM Galaţi - Olimpia Bucureşti 37-32 (26-15). La sediul Federaţiei Române de Rugbi a avut loc tragerea la sorţi pentru faza optimilor. Sâmbătă, de la ora 11.00, pe stadionul Municipal (lângă Autogară) va avea loc partida RCM Galaţi - CSM Bucureşti.