13 MAI 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Rugbiştii gălăţeni au ratat debutul
Sâmbătă au debutat întrecerile unei noi ediţii a Diviziei A, al treilea eşalon valoric, la rugbi. Pe stadionul Municipal, de lângă Autogară, s-au strâns în jur de 100 de spectatori pentru a urmări partida RCM Galaţi - CS Năvodari, din seria Est. Meciul a fost interesant şi aprig disputat. Oaspeţii au punctat primii printr-un eseu şi o transformare, dar gălăţenii lui Dorin Secuianu au revenit şi au egalat prin aceleaşi procedee. Rugbiştii de pe litoral au mai reuşit un eseu în primele 40 de minute, care a fost anulat din cauza unei infracţiuni, un „înainte”. Adversarii băieţilor noştri au început tare şi cea de-a doua repriză, cu două eseuri şi o lovitură de pedeapsă transformată. Finalul a fost încins, cu o tresărire de orgoliu din partea gazdelor, care au mai înscris două eseuri, din păcate insuficiente ca să întoarcă soarta partidei.
Din păcate, startul de sezon pentru rugbiul gălăţean, care va beneficia în acest an de un sprijin consistent din partea Consiliului Local în baza căruia se vrea promovarea în eşalonul doi, a fost ratat. Rezultat final: RCM Galaţi - CS Năvodari 17-20 (7-7). Următorul joc este programat pe 28 aprilie, în deplasare la Callatis Mangalia, pentru ca apoi cele două să dispute returul la Galaţi, pe 19 mai.