01 MAI 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Spre lauda lor, handbalistele de la Oţelul au strâns din dinţi încă o dată, s-au mobilizat şi au încheiat o săptămână dificilă cu maxim de puncte. Chiar dacă au pierdut-o pentru o perioadă pe Paula Pavăl, fetele pregătite de Alexandrina Soare, în ciuda subţirimii lotului, nu s-au speriat şi şi-au tratat adversarele serios, pentru a nu avea vreo surpriză neplăcută. În aceste condiţii, partida nu a avut niciun istoric, gazdele au condus în permanenţă pe tabela de marcaj şi s-au desprins la un moment dat la 12 goluri diferenţă. În ultimele minute, în tabăra gălăţeană au fost introduse şi „rezervele” Ramona Ciontu, Carmen Gheorghe, Delia Mărginean, revenită după ce a suferit o intervenţie chirurgicală, Maricica Trandafir, Iulia Artean. De remarcat şi distribuţia egală a golurilor la cele şase jucătoare care au evoluat timp de 50 minute pentru învingătoare, ceea ce denotă că HC Oţelul alcătuieşte o echipă omogenă. Cum-necum, deşi mulţi le-au cântat prohodul, trupa condusă de Sanda Soare a strâns 23 de puncte şi s-a înfipt pe treapta a treia a podiumului.
Alexandrina Soare - antrenoare HC Oţelul: „Victorie fără mari probleme, dar cu emoţii înainte de meci. Mă bucur pentru fete că au reuşit să se mobilizeze la trei zile după un meci greu cu CSM Bucureşti. Avem o scurtă vacanţă şi apoi o perioadă încărcată de meciuri. Va fi foarte greu, dar sper să ne mobilizăm şi să-i bucurăm pe spectatori”.
Gabriel Armanu - antrenor CSM Bacău 2010: „Suntem într-o perioadă mai grea. Pur şi simplu ne omoară ratările şi greşelile individuale. Rămâne doar ca jucătoarele să depăşească această perioadă nefastă. Şansa noastră este să ne câştigăm punctele acasă şi să sperăm că vom fi şi la anul în Liga Naţională”
HC Oţelul Galaţi – CSM Bacău 33-24 (19-11)
Sala Siderurgistul, spectatori: 500
Formaţii: HC Oţelul (antrenor Alexandrina Soare): Cristina Bobeică (12 intervenţii), Ramona Ciontu (2 intervenţii) - Nicoleta Tudor (6 goluri), Cătălina Cioaric (6), Diana Druţu (6), Roxana Bodîrlău (5), Daciana Curtean (4), Manuela Manda (2), Iulia Artean (2), Carmen Gheorghe (1), Delia Mărginean (1) şi Maricica Trandafir.
CSM Bacău 2010 (antrenori Gabriel Armanu şi Gabriela Manea): Adriana Croitoru, Cristina Sântămărean, Natalia Parkhomenko - Mihaela Cherecheş (3 goluri), Gabriela Szabo (4), Sorina Geapăna, Ana Maria Simion (3), Monica Amoagdei, Ioana Matei (1), Radina Krumova (6), Ştefania Lazăr (2), Mirabela Toma (1), Irina Shuţska (3).
Aruncări de la 7m: Oţelul – 5 (4 transformate); Bacău – 2 (1). Minute de eliminare: 6 – 12.
Arbitri: Marius Dănuleţ - Mihnea Iordache, ambii din Rm. Vâlcea
Evoluţia scorului: 2-0 (min. 3), 3-4 (min. 6), 6-4 (min.9), 8-5 (min.13), 12-6 (min.18), 14-7 (min.25), 18-10 (min.29), 22-12 (min.35), 25-14 (min. 9), 25-16 (min.41), 30-20 (min.51), 32-24 (min.57).