06 MAI 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Sporting a revenit pe podium la Dorohoi, Metalosport a ratat victoria la Galaţi

Liga a III-a a programat la sfârşitul săptămânii trecute partidele din cea de-a V-a etapă. Stadionul Dunărea a găzduit sâmbătă partida Metalosport - Petrotub Roman. Oaspeţii au deschis scorul din penalti în min. 14, după un henţ comis de Gohoreanu. Metalurgiştii au preluat frâiele imediat, au egalat prin Gâţă (min. 20) pentru ca apoi să treacă în avantaj până la pauză prin reuşita lui Bahnaşu. Din păcate, echipa gălăţeană condusă de trioul Mihai Ciobanu - Viorel Tănase - Tudorel Pelin, care a avut la un moment dat meciul în mână nu a ştiut să profite, a irosit ocazii importante prin Blănaru şi Istrate, iar oaspeţii au stat la pândă şi au plecat acasă cu un punct, egalând dintr-o fază fixă cu 14 minute înainte de final. Metalosport - Petrotub, rezultat final 2-2. Gălăţenii au aliniat formula: Olteanu - Apostol, Cârjă, Voicu, Gohoreanu - Gâţă, Ignat - Bahnaşu, Istrate (Blănaru), Iancu (Popov) - Mihu.

Sporting continuă să fie surpriza plăcută din seria I. Lieştenii conduşi de Ionuţ Niculcea au reuşit să se întoarcă acasă cu cele trei puncte de la Dorohoi. Unicul gol a fost marcat de Balaban, în prima repriză, una pe care au controlat-o în totalitate. Ocazii de gol au fost irosite de Yurgen şi debutantul Constandache. Pe final, gazdele au atacat în valuri dar reduta Sportingului a rezistat cu brio până la fluierul final. Inter Dorohoi - Sporting 0-1 (0-1). Echipa învingătoare a aliniat următorul 11: Comănescu - Filimon, Ilie, Preda, Serea - Balaban (Blănaru), Lovin, Bogoş (Iordache), Iancu (B.Dumitru) - Duskay, Munteanu (Constandache). Situaţia din clasament se prezintă astfel: Sporting, locul III cu 10 puncte respectiv Metalosport, locul VII cu 7 puncte. Etapa viitoare, reprezentantele Galaţiului vor juca astfel: Sporting Lieşti - Atletico Vaslui, CSM Rm. Sărat - Metalosport Galaţi.