28 APRILIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Sporting Lieşti şi Unirea Braniştea îşi fac reglajele pentru meciurile oficiale

Cele două echipe care reprezintă Galaţiul în eşalonul trei la fotbal au susţinut în weekend trei meciuri amicale.

Unirea Braniştea şi-a continuat turul de forţă şi a jucat vineri seara pe stadionul din Braniştea, care va fi omologat pentru sezonul viitor, cu Dacia Unirea Brăila. După o primă repriză albă, brăniştenii pregătiţi de Ionuţ Niculcea şi-au concretizat superioritatea pe tabela de marcaj şi s-au impus cu 3-1. Au marcat: Grădinaru şi Gherase, o dublă. Unirea a folosit formula: Olaru (min.46 Butunoiu) - Postelnicu, Enache (min.46 Popa), Manea, Tarozzi (min.60 Cornea) - Vasile (min.46 Jordan), Lefter - Dragomir, Duţu (min.46 Grădinaru) - Gherase. Sâmbătă, brăniştenii au remizat în deplasare cu Viitorul Şuţeşti, scor final: 1-1, marcator: Murgoci. Unirea are un bilanţ de patru victorii şi o remiză.
Sporting Lieşti a susţinut sâmbătă dimineaţa pe Lieşti Arena primul amical al verii în compania celor de la Siretul Cosmeşti. Lieştenii conduşi de Cătălin Savu au folosit acest joc pentru a-şi face câteva reglaje înaintea primul joc oficial programat miercuri, 2 august, în deplasare cu CSM Focşani, în primul tur din Cupa României. Rezultat final: 7-2 (5-1). Au marcat pentru lieşteni: Crihană, o triplă. Grigoraş, Iordache, Ţopa, Dănăilă. Sporting a utilizat două formule: Cilighidreanu - Podaşcă, Maftei, Iacob, Bădilaş - Chiriac, Crihană, Ţopa, Stan - Iordache, Grigoraş - repriza 1, respectiv A.Brăneţ - Dulgheru, Hodorogea, Ştefănescu, C.Dima - Prepeliţă, Florea, Dănăilă, Grăsui - D.Dima, Sănduc - repriza 2.