02 MAI 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Sportivii de la Şah Club sunt favoriţi la medalii

Sâmbătă şi duminică, pe 29 şi 30 martie, a avut loc Cupa Micul Prinţ Brăila la şah, competiţie dominată autoritar de sportivii de la Şah Club Galaţi care au ocupat primele cinci locuri la categoria sub 10 ani: 1. Macovei David-Sebastian - 5,5 p / 6 posibile; 2. Mihai Cristian 5p; 3. Coca Cristi 4p.; 4. Popa Lucian - Dan 4p.; 5. Mihai Florin 4p. Turneul celor de 8 ani a fost câştigat de Nedelcu Teodor (Micul Prinţ Brăila), urmat de Crăciun Cristian (ACS Genius Galaţi) şi Cialacu Edward (Şah Club Galaţi). „Concursul a fost un bun prilej de verificare pentru sportivii din Galaţi, Brăila şi Focşani, înaintea Campionatelor Naţionale pentru copii, ce vor începe la sfârşitul acestei săptămâni la Căciulata şi la care Şah Club Galaţi se va prezenta cu 20 copii şi juniori între 7 şi 20 ani”, ne-a declarat Lucian Jugaru, instructor în cadrul clubului gălăţean. Astfel, la sfârşitul săptămânii trecute, maestrul Mihai Tufă a obţinut trei medalii de bronz la Campionatele Naţionale de Şah pentru Veterani (peste 60 ani) la categoriile şah clasic, şah rapid şi dezlegări.