19 APRILIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
„Tigrii” de la United au muşcat şi au relansat finala

Demult nu am mai văzut lumea să stea la coadă la bilete. Asta s-a întâmplat luni seara la sala Polivalentă Dunărea, unde publicul gălăţean a venit să asiste la meciul 3 din finala Ligii 1 la futsal dintre United Galaţi şi Imperial Wet Miercurea Ciuc. După ce au pierdut dramatic primele două meciuri de la Ciuc, gălăţenii aveau nevoie de victorie ca de aer pentru a rămâne cu şanse în lupta pentru primul titlu din istoria clubului. Partida a debut cu bara lui Araujo, ciucanii au replicat şi au punctat la impresia artistică, dar şi pe tabela de marcaj pe finalul primei reprize. Antrenorul-jucător Florin Ignat a ştiut să-şi mobilizeze jucătorii la vestiare şi Cireş a restabilit egalitatea. Ciucanii au vrut să încheie finala şi au trecut din nou în avantaj după reuşita lui Alvaro. Cu o forţă mentală incredibilă, echipa gălăţeană nu s-a clătinat şi la jumătatea reprizei, Mimi Stoica, căpitanul Naţionalei României să-şi justifice cartea de vizită şi să readucă egalitatea pe tabela de marcaj. Cu şapte minute înainte de finalul timpului regulamentar, internaţionalul Crăciun servit de Ignat, şi-a adus pentru prima oară echipa în avantaj şi vulcanul a erupt în sala Dunărea: United, United, United !!!. Antrenorul oaspeţilor Cosmin Gherman a riscat şi a folosit fly-golkeper pentru a reveni, dar „tigrii” au muşcat letal în min.36 când Ignat a marcat în poarta goală pentru 4-2. Dramatismul a continuat, cu 33 de secunde înainte de final, Imperial a redus diferenţa prin Cristi Matei şi a continuat să atace, dar Ignat a făcut dreptate şi a stabilit scorul final: 5-3. United a folosit lotul : Wellington Nene- Burdujel, Laşcu, Cireş, Crăciun, Borges, Araujo, Ignat, Mimi Stoica. Scorul general al finalei a devenit: 1-2. Meciul 4 s-a desfăşurat marţi seara după închiderea ediţiei. Campioana României devine echipa care obţine 3 victorii din 5 partide.

Sursa foto: Sportul Ilustrat