20 APRILIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
„Tigrii” de la United mai au un pas până la finala Ligii 1

La o lună după ce a câştigat Cupa României, United Galaţi a revenit pe teren. De data aceasta, în campionat pentru primul episod al semifinalei cu FK Odorheiu Secuiesc. „Tigrii” lui Florin Ignat au pregătit foarte bine meciul din deplasare şi nu le-au dat nicio şansă adversarilor.
Brazilianul Pele, unul din eroii care ne-a adus trofeul Cupei României la Galaţi, a reuşit un hattrick în prima repriză. Echipa gălăţeană s-a descătuşat după pauză, a dominat autoritar, a mai marcat de patru ori: Crişan, Boşneagă, Cireş, Araujo. Rezultat final: FK Odorheiu Secuiesc - United Galaţi 2-7 (1-3).
Lotul United: Toniţă, Cârdei, Păduraru - Burdujel, Araujo, Crişan, Pele, Ignat, Cireş, Petică, Arhire, Oană, Boşneagă. Meciul 2 se va disputa marţi, 19 aprilie, de la ora 18.00, în sala Polivalentă Dunărea. United mai are nevoie de o victorie pentru a se califica în finala Ligii 1 unde o aşteaptă Autobergamo Deva.

Sursa foto: Sportul Ilustrat