06 MAI 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Unirea Braniştea a învins la limită pe Sporting Lieşti

Liga a 3-a la fotbal a programat în weekend partidele celei de-a treia etape. Stadionul din Braniştea a găzduit derbiul gălăţean din seria a 2-a dintre Unirea Braniştea şi Sporting Lieşti. Aşa cum se anticipa, partida a fost una a orgoliilor şi tensionată, fiecare dintre combatante încercând să-şi demonstreze supremaţia. Deznodământul s-a decis din prima repriză, brăniştenii lui Ionuţ Niculcea au condus cu 2-0 după reuşitele lui Răducan, din penalti şi Farcaş, iar lieştenii lui Cătălin Savu au redus diferenţa prin Chiriac, care a transformat o lovitură de la 11 metri. Cele două echipe şi-au împărţit perioadele de dominare şi ocaziile de gol. La final, oaspeţii au acuzat arbitrajul. „Un meci intens jucat, cu mai multe ocazii clare de partea noastră, cel mai bun jucător al lor a fost portarul. Singurul slab de pe teren astăzi a fost arbitrul. Meritam cel puţin un egal astăzi”, ne-a precizat preşedintele de la Sporting, Dorinel Matei. La rândul lor, gazdele prin vocea managerului Vali Vrînceanu au concluzionat: „Meci echilibrat, noi ceva mai bine în prima repriză. A doua repriză, la adăpostul rezultatului ne-am retras în ideea de a păstra avantajul, a funcţionat instinctul de conservare, deşi nu ăsta a fost mesajul transmis de antrenori, şi adversarii au avut mai mult mingea, dar fără ocazii mari. De asememea, tensiune generată de orgolii, puţin accentuată, dar fără excese”. Rezultat final: Unirea Braniştea - Sporting Lieşti 2-1 (2-1). Formaţii: Unirea Braniştea: Paharnicu - Mihai, Enache, Popa, Hilohi - D.Cireş, Murgoci - Farcaş, Răducan, Nica - Docuz; Sporting Lieşti: Cilighidreanu - Podaşcă, Maftei, Munchiu, Bădilaş - Iacob, Chiriac, Stan, Ţopa - Iordache, Grigoraş. Au mai intrat: Ţicămucă, Lefter, M.Cireş, Vasile, respectiv Costea, Coman, Florea. După trei runde, cele două echipe sunt vecine de clasament: Unirea Braniştea, locul 4 cu 6 puncte, şi Sporting Lieşti, locul 5 cu 4 puncte. Etapa viitoare, pe 16 septembrie, sunt programate jocurile: Unirea Braniştea - Metalul Buzău şi Sporting Lieşti - CSM Rm. Sărat.