25 APRILIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Unirea Braniştea şi Sporting Lieşti, primele victorii din 2023

Cu o săptămână întârziere din cauza condiţiilor meteo vitrege, reprezentantele Galaţiului în eşalonul trei au susţinut primele amicale. Unirea Braniştea a jucat sâmbătă pe stadionul Dunărea II cu colega de serie Dacia Unirea Brăila. Brăniştenii s-au adaptat bine la condiţii, teren acoperit de zăpadă, şi au câştigat cu 4-0, marcatori: Duţu, Năpîrlică, Docuz, D.Cireş. Antrenorul Ionuţ Niculcea a folosit două formaţii: Ursu (Butunoiu) - Mihai, Voicu, Manea, Dima - Murgoci, Postelnicu - Ţicămucă, Răducan, Oniciu - Duţu, repriza 1, respectiv Butunoiu (Petrea) - Popa (Florea), Enache, Gîţă, Hilohi (Cornea) - D.Cireş, Năpîrlică - M.Cireş, Docuz, Ţopa - Spînache.
Sporting Lieşti a întâlnit tot sâmbătă pe vrâncenii de la Foresta Gugeşti. După un meci util, băieţii pregătiţi de Cătălin Savu au câştigat, scor final 3-2, marcatori: Grigoraş, Stan, Costea. 11-le de start pentru lieşteni: A.Brăneţ - Dulgheru, Maftei, Dima, Sevastian - Iacob, Chiriac, Stan, Iordache, Mihu, Grigoraş. După pauză au intrat mai mulţi juniori aflaţi în probe. Următoarele jocuri de pregătire sunt programate pe 11 februarie, dacă starea vremii va permite: Sporting - CSM 2007 Focşani şi Unirea - Victoria Traian.