26 APRILIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
United a câştigat cu emoţii la Miercurea Ciuc

Liga I la futsal s-a reluat în weekend cu partidele celei de-a patra etape. Vicecampioana United Galaţi s-a deplasat la Miercurea Ciuc pentru confruntarea cu Imperial Wet Miercurea Ciuc. Antrenorul gălăţean a început cu formula: Wellington „Nene” - Burdujel, Laşcu, Borges, Varela. Partida a fost interesantă, gălăţenii au avut iniţiativa dar ciucanii şi-au depăşit condiţia de nou promovată şi au dat o replică consistentă. Vicecampionii au irosit ocazii importante prin Laşcu, care nu a reuşit să-şi regheze ţinta în acest sezon, Cireş, Covaci sau Varela. Cosmin Gherman a riscat pe finalul primei reprize când a jucat cu fly-golkeper şi superioritatea a fost concretizată de Cireş care a deschis scorul. Gazdele puteau să înscrie şi ele dar „Nene” nu a fost de acord. Repriza a doua a foarte spectaculoasă de la început până la sfârşit. Ciucanii au irosit o şansă uriaşă de egalare pentru ca imediat pe contraatac Varela să urce scorul la 2-0. United a avut momente de joc foarte bune şi la jumătatea celei de-a doua reprize s-a făcut 3-0 pe filiera braziliană: Borges servit de Varela. Imperial nu a renunţat la luptă şi a revenit spectaculos, profitând de o stare de automulţumire instalată în tabăra noastră, a înscris de două ori şi finalul a fost incendiar. Cu 100 de secunde înainte de final, nou promovata a riscat şi a forţat egalarea în superioritatea numerică dar brazilianul „Nene” a avut două parade de senzaţie în ultimul minut şi a evitat astfel o mare surpriză. „Cel mai important este că am câştigat cele trei puncte şi vreau să-i felicit pentru băieţi pentru efortul depus la antrenamente toată săptămâna. Am jucat ceea ce am stabilit şi am condus cu 3-0 după care se pare că ne-am considerat deja învingători, am greşit şi am avut destule emoţii pe final. Aşteptăm să revină alături de noi Tudose şi Crăciun pentru a fi în formulă completă la următorul joc de la Galaţi cu CSM Poli Iaşi”, ne-a declarat antrenorul principal de la United, Cosmin Gherman. Rezultat final: Imperial Wet - United 2-3 (0-1). După patru runde, echipa gălăţeană a acumulat 9 puncte. Următorul meci oficial va fi cu CSM Politehnica Iaşi pe 9 octombrie, de la ora 18.00, în sala Polivalentă Dunărea.