25 APRILIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Prologul celei de-a IX-a etape din Liga I la futsal a adus faţă în faţă în sala Siderurgistul formaţiile United Galaţi şi CSMS Iaşi. Două echipe apropiate valoric şi foarte ambiţioase cu obiectiv calificarea în play-off, dar nu în orice condiţii, ci de pe o poziţie favorabilă. Partida a avut o miză mare şi poate de aceea a fost super-tacticizată. Cunoştinţe vechi, cele două combatante au reuşit să se anihilize reciproc în multe momente dar fiecare a căutat să dea lovitura decisivă. Zeiţa Fortuna a fost de partea băieţilor pregătiţi de David Asandei. După câteva ocazii gălăţene printre care şi o lovitură de pedeapsă de la 10 metri irosită de Buleandră, oaspeţii au deschis scorul în ultimul minut al primei reprize, după o greşeală a lui Apostol. Repriza a doua a fost la fel de disputată, ieşenii, o echipă bine aşezată în teren de selecţionerul Naţionalelor de seniori şi tineret, Nelu Stancea, şi-au creat ocazii rarisime, portarul nostru Toniţa a avut intervenţii miraculoase şi mingea a refuzat pur şi simplu să intre în poarta noastră. Ocaziile se răzbună şi United a profitat la maxim şi a întors soarta partidei într-un singur minut printr-un autogol şi reuşita lui Ivan. Ultimele şapte minute le-am trăit în tensiune maximă, oaspeţii fiind foarte aproape de egalare în două rânduri. Rezultat final: United - CSMS Iaşi 2-1 (0-1). Formula folosită: Toniţa - Cojoc, Ivan, Apostol, Moldoveanu, Tudose, Buleandră, Cireş. O victorie uriaşă cu o contracandidată la locurile IV-V. Gălăţenii Toniţa şi Buleandră au fost chemaţi la Naţionala de tineret care va juca un amical cu Italia la Târgovişte.