15 MAI 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Liga I la futsal a programat la sfârşitul săptămânii partidele celei de-a XIV-a etape. Formaţia gălăţeană United s-a deplasat la Târlungeni, unde duminică a întâlnit pe Inter Teliu Braşov. Chiar dacă s-au chinuit, vicecampionii au reuşit să obţină o victorie meritată, dar nu trebuie omis faptul că desprinderea a venit abia în ultimele cinci minute, când au marcat de trei ori consecutiv. „A fost un meci nebun, am condus cu 3-1 la pauză, dar braşovenii au revenit, au egalat după care s-au ţinut scai de noi. Le-am şi permis pentru că am ratat vreo opt ocazii clare, dar pe final ne-am valorificat atuurile noastre şi lucrurile au intrat pe făgaşul normal. Încă suferim la omogenizare dar vom munci şi sper că toate problemele se vor rezolva”, ne-a declarat antrenorul David Asandei. Rezultat final: Inter Teliu Braşov - United Galaţi 5-9 (1-3). Pentru învingători au marcat: Moldoveanu (2), Ivan (2), Grecu, Dodan, Cojoc, Iancu, care a marcat  din poartă în poartă şi Popliacă. Au mai evoluat: Apostol, Dima, Bâgu şi Toniţă. Alte rezultate: City'us Tg. Mureş - Clujana Cluj Napoca 8-5, Dava Deva - CSM Focşani 2007 8-6. Ca urmare a acestui succes, echipa condusă de David Asandei a strâns 23 de puncte cu care a revenit pe treapta a treia a podiumului iar runda viitoare va juca, tot în deplasare, derbiul cu ACS Odorheiul Secuiesc.