28 MARTIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
United a marcat 23 de goluri la debut

Liga 1 la futsal a pornit la drum în weekend cu numai șapte echipe la start. Sala Polivalentă Dunărea a găzduit primul meci oficial cu spectatori după perioada lungă cauzată de pandemia de COVID-19, între United Galați și CFF Clujana Cluj Napoca. Așa cum ne așteptam a fost un joc de-a șoarecele și pisica în care echipa gălățeană, fără Florin Ignat, rămas pe banca tehnică, și Andrei Crăciun, învoit, a făcut un antrenament bun în perspectiva derbiului din etapa viitoare de la Deva cu Autobergamo.
Tigrii au zburdat și au înscris 23 goluri: 11 în prima repriză și 12 în cea de-a doua. Golul de onoare al clujenilor a fost marcat în primele minute la 2-0, fiind de fapt un autogol al lui Crișan care nu s-a înțeles cu Toniță. Rezultat final: United - Clujana 23-1 (11-1). Lotul aliniat de United: Toniță, Cîrdei, Păduraru - Burdujel 1 gol, O.Cireș 4 g, Boșneagă 2 g, Arhire 1 g, Crișan 3 g, Tacot 3 g, Araujo 2, Petică 5 g, A.Cireș 1 g, Oană. Echipa gălățeană, care va reprezenta România pentru al doilea sezon consecutiv în UEFA Futsal Champions League, va juca în cea de-a doua etapă în deplasare cu Autobergamo Deva.

Sursa foto: Sportul Ilustrat