28 MARTIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Ocaziile se răzbună: Panterele de la FC Universitatea au pierdut în ultimele 10 minute la Odorhei

Duminică au fost programate partidele celei de-a doua etape din Liga 1 la fotbal feminin. FC Universitatea Galați a jucat în deplasare la Odorheiu Secuiesc cu Vasas Femina. În ciuda indisponibilităților: Nina Anca, Lidia Moacă, Andreea Surcică, trei piese foarte importante din puzle-ul lui David Asandei, „panterele negre” au luptat, s-au bătut pentru fiecare minge și au pierdut onorabil după ce au primit două goluri în ultimele 10 minute.
„Momentul psihologic al partidei s-a petrecut în min.77. Junioara noastră Adelina Chiriac, aflată abia la al doilea meci în primul eșalon, a scăpat singură cu portarul advers, dar s-a precipitat și a ratat, iar imediat gazdele au reușit să marcheze dintr-o fază identică. Sunt sigur că dacă marcam noi primii, nu pierdeam. Mergem mai departe, avem mult de muncă, deja am jucat mai bine decât în prima etapă, ne dorim să creștem în continuare și să strângem și puncte”, ne-a declarat antrenorul David Asandei.
Rezultat final: Vasas - FC Universitatea 2-0 (0-0). Echipa gălățeană a folosit formula: Mădălina Grecu - Ioana Sfetcu, Lavinia Bot, Elena Ivan, Valentina Ivan - Diana Stoian, Isabelle Bengescu, Georgiana Bobocea, Alexandra Condrea - Lucica Meleacă, Adelina Chiriac. Etapa viitoare, panterele vor primi vizita unei contracandidate la salvarea de la retrogradare, Ladies Tg. Mureș, partida este programată pe 11 septembrie, de la ora 11.00, pe stadionul Dunărea.