14 MAI 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
United a onorat finala Cupei României, dar a pierdut
Sezonul de futsal s-a încheiat. Sala Polivalentă din Iaşi a găzduit luni seara finala Cupei României, care a adus faţă în faţă formaţiile United Galaţi şi City'us Tg. Mureş. În ciuda celor două absenţe importante din lot: Cojoc şi Bâgu, gălăţenii şi-au vândut scump pielea şi au pus serioase probleme formaţiei mureşene, care se confundă cu Naţionala României. Spectacolul oferit de cele două finaliste a fost total. Pornită din postura de outsider, United a deschis scorul prin Ivan iar apoi a condus şi cu 2-1, graţie reuşitei lui Moldoveanu. Campionii au trecut prin clipe dificile dar au fost salvaţi de căpitanul Nicuşan, care a reuşit dubla în ultimul minut al primei reprize, prin care şi-a adus echipa în avantaj. La reluare, gălăţenii au început tare dar au irosit trei ocazii importante de egalare prin Moldoveanu, Tudose şi Grecu. Cum timpul trecea, şi City'us nu reuşea să se desprindă, arbitrul Sorescu s-a decis să intervină şi a a acordat cu mare uşurinţă o lovitură de la 6 metri, transformată de ex-gălăţeanul Gherman. Ai noştrii au mai avut o tresărire de orgoliu şi au marcat prin Apostol, apoi nemaiavând ce pierde au riscat şi au mai încasat cinci goluri în ultimele cinci minute. Rezultat final: United -City'us 3-11 (2-3). Lotul finaliştilor Cupei României, antrenaţi de profesorul David Asandei: Toniţa, Tănăsilă - Grecu, Moldoveanu, Ivan, Popliacă, Apostol, Dodan, Tudose, Lupu, Buleandră, Ilie, Cojoc şi Bâgu. Organizatorii le-au oferit la final gălăţenilor medaliile binemeritate. United încheie sezonul 2011-2012 cu următorul bilanţ: locul IV în campionat şi finalista Cupei României, pentru a doua oară consecutiv.