26 APRILIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
United a pierdut derbiul de la Deva şi a coborât pe locul trei

La sfârşitul săptămânii trecute, sala sporturilor din Deva a găzduit un nou episod al derbiului Ligii 1 la futsal dintre Autobergamo şi United, primele două clasate. Partida a fost interesantă şi a avut două reprize diametral opuse din punct de vedere al evoluţiei scorului.
Tigrii gălăţeni au început bine meciul, au deschis scorul prin Crăciun şi au condus la pauză cu 2-1 după reuşita lui Cireş. Devenii, cu o bancă mai lungă, şi-au arătat colţii şi au întors soarta partidei în cea de-a doua repriză, şi-au concretizat dominarea cu patru goluri, gălăţenii au forţat în ultimele cinci minute când au atacat cu fly-golkeper, dar nu au reuşit decât să reducă diferenţa prin Araujo. Rezultat final: Autobergamo Deva - United Galaţi 5-3 (1-2).
Lotul folosit de echipa noastră: Toniţă - Crişan, Araujo, Cireş, Burdujel, Ignat, Crăciun, Petică, Arhire, Oană, Cârdei, Păduraru. United va susţine următorul meci pe 9 februarie, de la ora 17.00, în sala Polivalentă Dunărea, cu FK Odorheiu Secuiesc.

Adversar din eşalonul secund în Cupă

CS United Galaţi şi-a aflat traseul din Cupa României la futsal, ediţia 2021-22 în urma tragerii la sorţi ce a avut loc la sediul Federaţiei Române de Fotbal. În optimile de finală, „tigrii” vor întâlni în deplasare KSE Tg. Secuiesc, formaţie ce evoluează în Liga a 2-a.
Programul complet din 8-imi: Inter Gheorgheni - Mausoleul Mărăşeşti, Sportul Ciorăşti - Luceafărul Buzău, CFR 1933 Timişoara - Autobergamo Deva, West Deva - Futsal Ceahlăul Piatra Neamţ, KSE Tg. Secuiesc - UNITED GALAŢI, Şoimii Şimand - Kereszthegy Remetea, Fortius 2014 Buzău - Metropolitan Işalniţa, CFF Clujana Cluj-Napoca - FK Odorheiu Secuiesc.
Partida de la Tg. Secuiesc va avea loc în perioada 12-15 februarie 2022. În sferturi, învingătoarea partidei într-o singură manşă United - KSE Tg. Secuiesc va întâlni învingătoarea duelului Sportul Ciorăşti - Luceafărul Buzău. Dacă echipa antrenată de Florin Ignat se va califica în această fază a întrecerii, partida ar avea loc la Galaţi în perioada 26-28 februarie 2022.