02 MAI 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
United a pierdut nemeritat la Bucureşti
Ultima partidă a etapei a XIII-a din Liga I la futsal a avut loc marţi seara la Bucureşti şi a adus faţă în faţă formaţiile ACS Smart Ionescu, revelaţia turului de campionat, şi United Galaţi. Primele 20 de minute au fost foarte tacticizate, gazdele au avut o posesie mai bună dar gălăţenii, în ciuda absenţelor din lot: Cojoc, Tănăsilă, ambii suspendaţi, Popliacă, accidentat şi Tudose, cu o răceală puternică de ultim moment, i-au anihilat şi ocaziile au fost rare. Spectacolul a început în partea a doua. Formaţia lui David Asandei a deschis scorul în min.24 după o fază şnur la care au colaborat Bâgu - Moldoveanu - Apostol. Ultimul a finalizat cu un şut în cross, dar gazdele au revenit şi au trecut în avantaj prin două goluri norocoase. Chiar şi în condiţiile amintite, cei de la United au revenit şi au restabilit egalitatea prin Moldoveanu (min.33), cu Apostol în rol de „assists”. În ultimele şapte minute s-a jucat pe contre, gălăţenii au irosit două oportunităţi prin căpitanul Bâgu, iar Smart a profitat şi ne-a băgat cuţitul în rană cu patru minute înainte de final. „Suntem foarte supăraţi cu toţii, este o înfrângere nemeritată. Am avut şi ghinion, pe lângă cei trei jucători care n-au efectuat deplasarea, nu l-am putut folosi nici pe Tudose, răcit puternic, care era într-o formă de invidiat şi toate planurile tehnico-tactice ne-au fost date peste cap. Am jucat în cea mai mare parte cu 6-7 jucători, efortul a fost uriaş, la 1-0 am ratat o ocazie mare de gol iar apoi pe final am scos portarul dar ne-am precipitat. În opinia mea meritam cel puţin un rezultat de egalitate după cum s-au desfăşurat ostilităţile”, ne-a declarat antrenorul David Asandei. Rezultat final: ACS Smart Ionescu - United 3-2 (0-0). Lotul folosit de gălăţeni: Toniţă - Ivan, Bâgu, Moldoveanu, Apostol, Hegeduş, Buleandră, Dodan, Ilie. De remarcat că Toniţă şi Buleandră au fost convocaţi la Naţionala de tineret, care săptămâna viitoare va susţine două amicale cu naţionala similară a Franţei, în deplasare.