02 MAI 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
United a pierdut nemeritat la penaltiuri prima manşă a finalei
Peste 400 de spectatori au creat o atmosferă incendiară sâmbătă seară, când s-a consumat primul episod al finalei campionatului de futsal dintre United şi City'us Tg. Mureş. Aşa cum am anticipat, partida a fost viu disputată şi pentru că trebuia să aibă o învingătoare, aceasta s-a decis la loteria penaltiurilor. Spre lauda lor, băieţii lui David Asandei nu s-au speriat de bugetul şi valoarea adversarilor, au abordat disputa cu mult curaj şi au reuşit să deschidă în min. 3 prin Dima, care a transformat imparabil o lovitură liberă. După ce Baltă a irosit ocazia de 2-0, a venit replica oaspeţilor care au restabilit egalitatea prin internaţionalul Molomfălean. Nici nu s-a repus bine mingea de la centru şi Dima a reuşit „dubla”. În continuare s-a jucat pe contre, cu ocazii la ambele porţi, dar cele mai mari le putem trece în contul gazdelor prin: Baltă, Bâgu, Grecu, Cojoc (2), care nu l-au putut învinge pe portarul brazilian Carlao. Cu trei minute înainte de finalul primei reprize, Cojoc şi-a luat revanşa şi a marcat pentru un neverosimil 3-1. La reluare, mureşenii au profitat de o neatenţie în defensiva noastră şi au marcat un gol chiar în secunda 45. Aşa cum au procedat şi la jocul din sezonul regulat de la Galaţi, campionii de la City'us au riscat şi au atacat şi cu portarul, au avut noroc cu carul şi cu trei minute înainte de încheierea timpului regulamentar au restabilit egalitatea. De remarcat că la scorul de 3-2 gazdele au irosit o mare şansă de a marca prin Şotârcă şi, de asemenea, nu au beneficiat de un penalti clar ca lumina zilei după ce Cojoc a fost faultat în suprafaţa de pedeapsă, dar arbitrii au ţinut cu cei bogaţi şi au închis ochii. Prelungirile nu au adus nimic nou pe tabela de marcaj, iar dramatismul a atins cote maxime la executarea loviturilor de la 6 metri. Dima a executat primul şi a ratat, dar Toniţă a parat şi el. Următoarele două lovituri au fost transformate (Cojoc, Şotârcă pentru gălăţeni), dar Baltă a urmat şi a ratat pentru ca oaspeţii să aibă nervii mai tari şi să transforme lovitura decisivă. Rezultat final: United - City'us  6-7 după penaltiuri (3-1, 3-3)