18 APRILIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
United a terminat neînvinsă şi este campioana turului

Liga 1 la futsal şi-a desemnat luni seara campioana turului din sezonul 2018-2019. Cele mai în formă echipe ale momentului, Futsal Club Dunărea Călăraşi şi United Galaţi s-au întâlnit în sala sporturilor I.C.Neagu din Călăraşi, oferind un spectacol sportiv agreabil. Gazdele au deschis scorul, au ratat şi o lovitură de la 10 metri, dar vicecampionii României şi-au arătat colţii şi au intrat în avantaj la vestiare după reuşitele lui Cireş şi Ignat, care aşa cum anticipam nu a rămas pe bancă. Repriza a doua a fost furtunoasă. Călărăşenii au ieşit montaţi de la cabine, au marcat de două ori consecutiv şi au preluat conducerea pentru a doua oară pe tabela de marcaj. S-a jucat pe contre, United a avut un forcing de vreo şase minute la mijlocului reprizei când a perforat de trei ori poarta lui Moldovan prin portughezul Coco şi internaţionalii din Moldova, Laşcu şi Burdujel. Gazdele nu au renunţat nici la 3-5, au forţat şi au atacat în superioritate numerică după ce au scos portarul, dar nu au mai reuşit decât să reducă diferenţa pe tabela de marcaj. „A fost o adevărată finală, între cele mai bune echipe ale momentului, un joc frumos, cu răsturnări de situaţie, suntem foarte bucuroşi că am obţinut victoria şi am terminat neînvinşi turul. Nu avem timp să sărbătorim, pentru că urmează un alt meci din seria de foc cel de sâmbătă de la Miercurea Ciuc cu Imperial”, ne-a declarat Florin Ignat. Rezultat final: FC Dunărea Călăraşi - United Galaţi 4-5. Lotul formaţiei noastre: Wellington Nene, Păduraru - Burdujel, Laşcu, Borges, Crăciun, Cojoc, Rafinha, Cireş, Ignat. Podiumul la finalul turului se prezintă astfel: 1. United Galaţi 22 puncte, 2. Autobergamo Deva 20 p, 3. Informatica Timişoara 17 p, cu un meci mai puţin. Partida SCM Gloria Buzău - Informatica Timişoara are loc marţi seara.