19 APRILIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
United petrece sărbătorile de iarnă din fotoliul de lider

Timp de patru zile, Galaţiul a fost capitala futsalului din România. United Galaţi, reprezentanta României în UEFA Futsal Champions League a încheiat anul en-fanfare. Cu o pregătire fizică de campioni de care a avut grijă profesorul Ionel Tămăşanu, cel care a avut o contribuţie esenţială şi la primul titlul din istoria Oţelului din 2011, tigrii conduşi magistral de Florin Ignat au spulberat Autobergamo Deva în derbiul pentru primul loc disputat luni seara în sala Polivalentă Dunărea. Prima repriză a fost echilibrată, gălăţenii au deschis scorul în min.5 după o fază şnur pe traseul Crăciun - Araujo - Tacot. Autobergamo, singura echipă neînvinsă la ora meciului din primul eşalon a restabilit egalitatea peste trei minute prin Hadnagy, dar în ultimul minut al primei reprize, Crăciun şi-a adus din nou echipa în avantaj după ce a transformat penaltiul obţinut de Cireş, devenii fiind sancţionaţi pentru 6 greşeli de echipă.
După pauză, supercampionii României s-au dezlănţuit, au făcut spectacol şi cu 10 minute înainte de final, tabela de marcaj a arătat un incredibil 7-1 după reuşitele lui Araujo 2, Tacot, Cireş şi Burdujel. Dinicuţă a făcut din nou minuni în poartă chiar dacă devenii au mai marcat de două ori pe final. Fiesta s-a declanşat după golul 8 marcat de Ignat... cine e pe primul loc, cine e pe primul loc, United e... Rezultat final: United - Autobergamo 8-3. Lotul de jucători: Dinicuţă, Păduraru, Neacşu - Burdujel, Tacot, Crăciun, Araujo, Ignat, Cireş, Crişan, Boşneagă, Cojocaru, Arhire, Petică, A.Cireş. Staff-ul tehnic: Florin Ignat, antrenor principal; Viorel Cojoc, antrenor secund; Alexandru Tănăsilă, antrenor cu portarii; Ionel Tămăşanu, preparator fizic; Ştefan Roşca, medic. United încheie anul cu 25 de puncte pe primul loc în Liga 1. La finalul partidei, reprezentantul Primăriei Galaţi, Cristian Ochiu şi preşedintele onorific de la United, Toader Ştefu au oferit tricourile, medaliile şi trofeul pentru CAMPIOANA ROMÂNIEI.

Sursa foto: Sportul Ilustrat