05 MAI 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
La sfârşitul săptămânii trecute a debutat o nouă ediţie a Ligii I la futsal. Sala Siderurgistul a găzduit sâmbătă după-amiază confruntarea United Galaţi - Spicom Sf. Gheorghe. Pe ultima sută de metri s-a reuşit achiziţionarea unui jucător cu stagii vechi la naţională, Marian Şotârcă, care şi-a confirmat cartea de vizită, şi după 60 de secunde tabela arăta deja 2-0. Oaspeţii au redus din diferenţă după ce au transformat o lovitură de la 6 metri, dar gălăţenii nu s-au împăcat cu ideea şi până la pauză au mai marcat de două ori. Repriza a doua a fost dramatică şi spectaculoasă totodată. Băieţii lui David Asandei şi-au continuat recitalul şi cu 10 minute înainte de final au avut un avantaj de trei goluri, ce părea decisiv. Cei de la Spicom nu s-au considerat dinainte învinşi şi cu 13 secunde înainte de final au restabilit egalitatea. Dumnezeu a fost în cele din urmă gălăţean, Cătălin Ivan reuşind golul izbăvitor cu trei secunde înainte de ultimul fluier al arbitrilor. Rezultat final: United Galaţi - Spicom Sf. Gheorghe 6-5 (4-2). Pentru gazde au marcat: Şotârcă (3), Pleşu, Bâgu şi Ivan. Au mai evoluat: Tănăsilă - Dima, Cojoc, Baltă, Popliacă. În runda a doua, United va juca la ACS Odorheiu Secuiesc. La sfârşitul acestei luni, la Tg. Mureş va avea loc un supermeci, România - Brazilia. Pentru această acţiune au fost convocaţi şi doi jucători gălăţeni: Tănăsilă şi Şotârcă.