25 APRILIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Sala Siderurgistul a găzduit sâmbătă la prânz partida retur a semifinalei dintre United Galaţi şi City'us Tg. Mureş. În ciuda faptului că s-a desfăşurat la o oră potrivită mai mult pentru masa de prânz, un public mai numeros ca de obicei a venit la sală. Campioana en-titre şi-a respectat blazonul, a apăsat pe acceleraţie atât cât a fost nevoie ca să câştige şi să se califice într-o nouă finală. Meciul a început tare şi, după o ocazie irosită de gălăţeni, mureşenii au contraatacat fulgerător şi au reuşit să deschidă scorul în secunda 30. Planurile băieţilor lui David Asandei au fost date peste cap, mureşenii au mai punctat de două ori iar Cătălin Ivan a replicat cu golul de onoare din prima repriză. Diferenţa de valoare a fost evidentă odată cu trecerea timpului şi, oaspeţii în fapt naţionala României, s-au dezlănţuit şi s-au desprins decisiv. Pe final, gazdele, care în ultimele 10 minute au scos portarul pentru a-şi crea superioritate, au înscris de trei ori consecutiv, reuşind să reducă diferenţa de pe tabela de marcaj. Rezultat final: United - City'us 5-9 (1-3). Lotul folosit de antrenorul David Asandei: Toniţa - Ivan (1 gol), Bâgu (2), Apostol (1), Moldoveanu (1), Popliacă, Buleandră, Dodan. Pe foaia oficială au mai fost trecuţi portarii Tănăsilă şi Salichi dar şi jucătorii de câmp Iorga, Hegeduş şi Ilie. Finala mică, care se va disputa pe 11 iunie, de la ora 17.30, la Sf. Gheorghe, va opune formaţiile United Galaţi şi ACS Smart Ionescu Bucureşti.