25 APRILIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
United se menţine pe locul trei

În sala sporturilor din Odorheiu Secuiesc a debutat sâmbătă după-amiază cel de-al doilea turneu din cadrul Ligii 1 la futsal. United Galaţi, reprezentanta României în UEFA Futsal Champions League a deschis balul în compania nou promovatei Luceafărul Buzău. Avertizaţi de faptul că buzoienii, cu câţiva campioni europeni în fotbalul pe teren mic, au furnizat surprize la primul turneu de la Miercurea Ciuc, reuşind două victorii, „tigrii” conduşi numai de pe bancă de data aceasta de Florin Ignat, au jucat la turaţie normală şi nu le-au dat nicio şansă adversarilor. A fost şi un bun prilej pentru campioana României, la care a revenit brazilianul Araujo, să repete câteva scheme şi formule pentru duelul interesant cu Autobergamo programat duminică, de la ora 18.00 şi care va fi transmis pe pagina Futsal România. Rezultat final: United- Luceafărul 17-4, la pauză 7-2. Au marcat pentru echipa noastră: Tacot, Burdujel, Cojocaru 2 g, Araujo 2, Crăciun 3, Cireş 2, Crişan 2, Petică 2, Arhire 2, Boşneagă. Au mai jucat: Dinicuţă, Neacşu şi Păduraru.
Campioana României la futsal a jucat în cea de-a doua zi a turneului  cu Autobergamo Deva, o echipă decimată din cauza Covid-19. Tigrii de la United nu au avut o misiune deloc uşoară cum ne-am fi aşteptat în condiţiile date şi chiar dacă au dominat în marea majoritate a timpului nu au reuşit să câştige. Mai mult chiar devenii, care au pus foarte mult suflet în acest meci, au condus cu 1-0 şi 2-1 la pauză şi au trecut pe lângă victorie în ultimele cinci secunde când şutul lui Szocs a trecut milimetric pe lângă. Gălăţenii au acuzat neacordarea unui gol în ultimul minut, degajarea portarului Iancu a fost deviată de Araujo, iar din imaginea prezentată se vede că mingea a depăşit linia porţii. Rezultat final: Autobergamo - United 2-2. Pentru gălăţeni au marcat: Tacot, Araujo. Lotul folosit: Dinicuţă - Burdujel, Cireş, Araujo, Crăciun, Ignat, Crişan, Cojocaru. Cel de-al treilea meci programat luni la prânz a fost anulat pentru că cei de la Futsal Club Dunărea Călăraşi nu s-au putut prezenta la acest turneu din cauza coronavirului. United se menţine pe locul 3 în Liga 1 cu 10 puncte. Toată suflarea gălăţeană aşteaptă cu interes tragerea la sorţi din preliminariile UEFA Futsal Champions League, programată marţi la prânz, unde România va fi reprezentată în premieră de United Galaţi.