28 APRILIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
United şi-a asigurat în proporţie de 99,99% locul patru
Cel mai interesant duel din penultima etapă a Ligii I la futsal s-a desfăşurat luni seara în sala Siderurgistul între United Galaţi şi CSMS Iaşi. Ambele echipe aveau nevoie de un rezultat favorabil pentru a le ieşi socotelile făcute pentru play-off. Partida a fost dramatică, ţinând cu sufletul la gură întreaga asistenţă. Gălăţenii au deschis scorul după 200 de secunde, dar oaspeţii, o echipă arţăgoasă care aleargă foarte mult, bazându-se pe jucători rapizi, dar deprinşi mai mult cu fotbalul de aer liber, au replicat prompt şi au trecut în avantaj. Moldoveanu a restabilit egalitatea, după ce a transformat un penalti acordat pentru un henţ în suprafaţa de poartă. Gazdele au riscat şi au fost taxate prompt, cei de la CSMS Iaşi marcând de două ori în ultimul minut al primei reprize, „sprijiniţi” şi de portarul nostru Toniţă, probabil cu gândul mai mult la Naţionala Under 21. Repriza a doua a debutat fulminat, cu un autogol ieşean în secunda 36, după ce Apostol a insistat la o fază care nu anunţa mare lucru. A urmat o perioadă în care s-a jucat pe contre, Petrişor şi-a revenit şi a avut câteva intervenţii care ne-au ţinut în joc coroborate şi cu ratările exasperante ale lui Moldoveanu (2) sau Apostol . Antrenorul David Asandei a sesizat inexactităţile din apărarea adversă şi a forţat scoţând portarul în ultimele opt minute. O armă cu două tăişuri, Iaşiul a reuşit o intercepţie care a dus la golul cinci, care în cele din urmă s-a dovedit câştigătoare. United a revenit şi a restabilit egalitatea cu 53 de secunde înainte de final, iar la ultima fază Manu a irosit o ocazie imensă să aducă chiar victoria. Rezultat final: United - CSMS Iaşi 5-5 (2-4). Pentru gălăţeni au evoluat: Toniţa - Bâgu, Ivan (2 goluri), Moldoveanu (1), Apostol (1), Popliacă, Tudose, Buleandră, Dodan, Ilie. O remiză preţioasă care le asigură gălăţenilor, care în ultima etapă întâlnesc în deplasare lanterna Inter Teliu Braşov, în proporţie foarte mare locul IV, echivalent cu un culoar favorabil în play-off.