20 APRILIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
United şi-a făcut meciul uşor şi a câştigat la Iaşi

În cea de-a doua etapă a Ligii I la futsal, vicecampioana României din ultimele două ediţii de campionat a întâlnit luni după amiază în deplasare pe Futsal Politehnica Iaşi. Chiar dacă nu i-a avut în lot pe Laşcu, suspendat după ce a fost eliminat în ultimul minut al meciului din prima etapă de la Galaţi cu Imperial Wet Miercurea Ciuc, scor final 4-2 şi Nene, aflat în recuperare după operaţia de menisc, United şi-a respectat cartea de vizită, a jucat cu motoarele turate la maxim de la început, a marcat de patru ori în primele 10 minute, asigurându-şi o victorie uşoară în faţa unui adversar incomod mai ales pe teren propriu. Brazilianul Rafinha, care a debutat în campionat cu acest prilej, el fiind suspendat în prima rundă, a arătat poftă de joc, reuşind un hattrick, unul din goluri fiind realizat din penalti. „Mă bucur pentru modul cum au abordat meciul băieţii mei. De noi depindea să avem un joc uşor sau unul greu. Am început în forţă şi nu le-am permis ieşenilor să se agaţe. Nu au mai apărut alte accidentări sau probleme cu cartonaşele, urmează meciul cu Clujul peste două săptămâni, dar deja ne gândim la meciul din 14 octombrie de pe teren propriu cu Deva pe care îl vom pregăti în linişte”, ne-a declarat antrenorul principal Florin Ignat. Rezultat final: Poli Iaşi - United 2-6 (1-4). Au marcat: Călugăreanu - 2 goluri respectiv Nuno Coco Viera, Cireş, Rafinha - 3, Tudose. Lotul echipei gălăţene: Păduraru - Burdujel, Coco, Rafinha, Crăciun, Cojoc, Borges, Tudose, Cireş, Petică, Boubătrân. Liga 1 se va întrerupe pentru două săptămâni. În perioada următoare, România, cu gălăţenii Cireş şi Crăciun în lot, va efectua un stagiu de pregătire centralizată la Timişoara finalizat cu dubla amicală cu Serbia.