04 MAI 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Oţelul a condus cu 2-0, dar a rămas fără suflu în ultimul sfert de oră şi a ratat victoria

Runda cu numărul 7 din Superligă a fost deschisă vineri după amiază la Galaţi de confruntarea SC Oţelul - FC Voluntari.
Roş-alb-albaştrii lui Dorinel Munteanu, împinşi din spate de un public foarte fierbinte, au intrat foarte motivaţi pe gazon şi şi-au sufocat adversarii cu un presing avansat.
Oţelarii au pus presiune prin centrări şi câteva şuturi de la distanţă.
Dominarea cvasitotală s-a concretizat firesc şi pe tabela de marcaj.
Cisotti a deschis scorul în min.27 după ce a transformat penaltiul pe care tot el l-a obţinut, fiind faultat clar de Paz.
După ce ghinionistul Tănasă a irosit cea mai mare ocazie din prima repriză, a ieşit la rampă golgeterul Pop care a finalizat în min.41 un contraatac devastator la care au mai participat Cisotti şi Zhelev.
Chiar dacă oaspeţii la reluare au încercat să iasă la joc, tot Oţelul a fost echipa mai arţăgoasă.
FC Voluntari a riscat şi a trecut pe lângă gol în min.56 când lovitura de cap a lui Nemec din 7-8 metri a fost respinsă miraculos de portarul Relu Stoian şi în min.62 cap Dumiter peste poartă.
Finalul a fost incredibil şi nerecomandat cardiacilor prezenţi în tribune şi în faţa TV-urilor.
Când  nimeni nu se mai aştepta, Oţelul s-a topit în ultimul sfert de oră, oaspeţii au profitat, au revenit şi au restabilit egalitatea prin Dumiter, care a primit un cadou de la Adăscăliţei, care l-a derutat şi pe coechipierul său Stoian şi Niţă, cu prima reuşită în Superligă.
Incredibil, dar adevărat. Oţelul a condus cu 2-0, dar în final trebuie să se mulţumească cu a şasea remiză sezonală.

Caseta tehnică:
Scor: SC Oţelul Galaţi - FC Voluntari 2-2 (2-0).
Stadion: Oţelul.
Spectatori: 8.000.
Au marcat: Cisotti (min.27 din 11 metri), Pop (min.41), respectiv Dumiter (min.77), Niţă (min.80).
Formaţii: Oţelul Galaţi: Stoian - Adăscăliţei, Yabre, Lovric, Zhelev - Cisotti, Lopez (min.90 Zivulic), Teles (min.89 Jardan) - R.Tănasă (min.74 Bodişteanu), Al.Pop (min.74 Cârjan), Maciel. Rezerve neutilizate: Dur-Bozoancă, Neagu, Farcaş, Ghiocel. Antrenor: Dorinel Munteanu; FC Voluntari: Vâlceanu - Boboc, Ricardinho, Matricardi, Paz, Aliji - Sigurjonsson (min.46 Dumiter), Crepulja (min.74 Cocian), Raţă (min.46 Florea) - Nemec, D.Andrei (min.74 Niţă). Rezerve neutilizate: Fernandez, Armaş, Andres, A.Munteanu. Antrenor: Ilie Poenaru.
Cartonaşe galbene: Lopez, respectiv Aliji, Raţă, Răduţ, Paz.
Arbitru: Horaţiu Feşnic.