04 MAI 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
United Galați a câștigat Supercupa României

Supercupa României, programată miercuri seara în Sepsi Arena din Sf.Gheorghe, între rivalelele tradiţionale din ultimii ani, United Galaţi şi CSM Deva, a deschis sezonul futsalistic intern 2023-2023.

În ciuda faptului că şi-au schimbat serios distribuţiile faţă de sezonul trecut, cele două combatante şi-au respectat blazonul şi au oferit un spectacol sportiv atractiv. „Tigrii” de la United, cravaşaţi de pe margine de Florin Ignat, au controlat prima repriză, şi-au creat ocazii prin: columbianul Deiby, Boşneagă, Crăciun. Dominarea s-a concretizat şi pe tabela de marcaj în min.13, când Dudău l-a învins pe Dinicuţă cu un şut prin surprindere de la distanţă. Deva a replicat imediat şi brazilianul Ricardinho i-a încercat vigilenţa lui Toniţă. Campionii Românii au fost gata, gata să lovească pe contraatac, Araujo şi Cojocaru irosind oportunităţi pentru 2-0.

Ritmul a crescut în cea de-a doua repriză, deţinătoarea Cupei a încercat să revină în meci şi a preluat iniţiativa. Gălăţenii s-au apărat exact şi de fiecare dată când au avut ocazia au creat pericol pe contraatac. Ocaziile au alternat la cele două porţi, dar experienţa superioară a băieţilor noştri şi-a spus cuvântul şi în min.35, după un pressing insistent, Crişan i-a pasat lui Crăciun, care a modificat tabela pentru 2-0. Devenii au riscat totul şi au scos portarul pentru a avea superioritate numerică, o armă cu două tăişuri care i-a costat pentru că United a mai marcat de două ori în poarta goală prin: Crişan şi portarul golgeter Toniţă.

Rezultat final: United Galaţi - CSM Deva 4-0 (1-0). 5-ul de start pentru Supercampioana României: Toniţă - A.Sasse, Araujo, Deiby, Dudău. Au intrat pe parcurs: Crăciun, Crişan, Boşneagă, Cojocaru, Ignat. Pe banca tehnică s-au mai aflat: antrenorul secund Cojoc, delegatul Tănăsilă, portarul Cârdei, jucătorii Petică şi Tudor. *sursa foto: Sportul Ilustrat