06 MAI 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
ACS Lucian Bute s-a întors de la Braşov cu medalii de aur, bronz şi un titlu de MVP

În perioada 27-29 noiembrie, ACS Kids Tâmpa Braşov în colaborare cu Primăria Municipiului Braşov şi FRH a organizat prima ediţie a Festivalului sportului braşovean la handbal, competiţie organizată pentru junioare 3 şi 4. Galaţiul a fost reprezentat cu cinste de ACS Lucian Bute, la ambele categorii de vârstă şi Viitorul Oţelul, la categoria junioare 4. La categoria junioare 4 unde au participat 14 echipe marele trofeu şi medaliile de aur au fost adjudecate de „olimpicele” antrenate de Daniela Goldic şi Nicoleta Vlad care au înregistrat şase victorii: 38-10 cu CSS Craiova, 39-9 cu Kids Tâmpa Braşov, 28-11 cu CSM Bucureşti, 39-3 cu CSM Făgăraş, 34-11 cu Viitorul Oţelul şi 26-15 cu Chimia Rm. Vâlcea, în finală. MVP-ul Festivalului a fost declarată Ioana Trifan, căpitanul echipei ACS Lucian Bute. Lotul de jucătoare: Ioana Popoiu, Beatrice Maxim - Maria Palade, Ana Dâmbu, Ana Isac, Teodora Dohotariu, Ioana Trifan, Ioana Vrabie, Daria Paraschiv,  Raluca Grigoriu, Bianca Călin, Ilinca Bălan, Ştefan Ciuvia, Larisa Tufă, Sofia Vasilache, Rebecca Ramazzotto, Eveline Şandru.
La aceeaşi categorie de vârstă, Viitorul Oţelul, antrenori: Daciana Balaban şi Alla Sheiko a ocupat locul 6 în clasamentul final după ce a obţinut două victorii şi trei înfrângeri. Lotul folosit: Doina Ciobanu, Alexia Teodorescu, Aida Urma, Adriana Mihalache, Denisa Şalabină, Miruna Iorga, Medeea Popa, Ştefania Rică, Nicoleta Mihoci, Daniela Ilaşc, Mara Buduruţă, Gloria Docan, Mădălina Cardon, Elena Bordei, Anastasia Meaună, Tania Irimin.
La junioare, ACS Lucian Bute a terminat „doar” pe locul 3 după ce a înregistrat rezultatele: 35-20 cu Kids Tâmpa Braşov, 38-19 cu CSM Unirea Slobozia, 35-34 cu CSM Bucureşti, golul victoriei fiind marcat de Adnana Ancerencu în ultima secundă, 28-32 cu CSM Slatina şi 35-27 cu CSS Bacău, în finala mică. Lotul utilizat: Bianca Iacob, Raluca Crăciun - Bianca Ungureanu, Alessia Emanoil, Delia Gheorghe, Laura Mazilu, Claudia Decianu, Adnana Ancerencu, Bianca Oprişan, Daria Crăciun, Rafaela Popescu, Miriam Streşină, Erika Buric, Alesia Barbu, Emma Preda, Andreea Zugrăvel, Rebeca Bodea, Crina Andrei.