28 MARTIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
AFC Universitatea a mai făcut un pas spre promovare

Cele două contracandidate la promovare din seria I a Ligii a II-a la fotbal feminin au jucat sâmbătă la o jumătate de oră diferenţă. AFC Universitatea a întâlnit pe stadionul Siderurgistul echipa clasată pe locul 3, Atletic Onix Rm. Sărat. „Panterele negre” au reuşit să treacă peste accidentări, s-au mobilizat şi au câştigat fără emoţii. Cei doi conducători gălăţeni, Gabi Călinescu şi Alexandru Caracaş au făcut unele modificări în formula de start, Elena Ţuţuianu a fost folosită fundaş lateral, Alexandra Ivan a fost trecută fundaş central iar Dumitriţa Prisăcari urcată în linia de mijloc dar angrenajul nu a avut de suferit. Loredana Nica a deschis scorul repede pentru ca Irina Topal, abia intrată pe teren să dubleze avantajul cu cinci minute înainte de finalul primei reprize. Tot internaţionala din Moldova a dus scorul la 3-0 imediat după pauză cu un şut sănătos şi precis după care gălăţencele au mai irosit câteva ocazii importante printre care amintim bara Loredanei Nica. Pe final, eforturile oaspetelor au fost răsplătite cu golul de onoare. Rezultat final: AFC Universitatea - Onix Rm. Sărat 3-1. 11-le de start pentru echipa gălăţeană a fost: Roxana Pazargic - Elena Ţuţuianu, Alexandra Ivan, Olga Cuşinova, Elena Ivan - Mădălina Sfinteş, Dumitriţa Prisăcari - Maria Stamate, Elena Răduc, Monica Benţoiu - Loredana Nica. Au mai intrat pe parcurs: Irina Topal, Valentina Ivan, Anastasia Sivolobova, Andreea Surcică şi Roxana Ioan. AFC Universitatea se menţine în fotoliul de lider cu 25 de puncte. În perioada următoare, Olga Cuşinova, Dumy Prisăcari, Anastasia Sivolobova şi Irina Topal au fost convocate la Naţionala Moldovei, care va juca în preliminariile pentru Campionatul European cu România şi Italia pe teren propriu. Panterele vor susţine următorul meci oficial în deplasare cu Armonia Dolheşti pe 15 aprilie.