28 APRILIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Phoenix a învins Timba şi s-a calificat matematic în play-off

Echipa antrenată de Florin Nini şi Bogdan Bălănică a primit vizita sâmbătă seara formaţiei BC Timba Timişoara. Oaspeţii nu au venit în plimbare în oraşul de la Dunăre, au început bine şi au condus după primele cinci minute, scor 11-16. Gălăţenii, fără Threatt şi Sabău, accidentaţi, au revenit şi încheiat primul sfert în avantaj după ce Grecu a scuturat plasa de la 3 puncte în ultima secundă. Phoenix, cu americanii Gugino, Artino şi Miller, în prim plan au forţat în sfertul doi, au intrat la cabine cu plus 11 pe tabelă , avantaj ce s-a dovedit decisiv în stabilirea învingătoarei. Cea de-a doua jumătate a confruntării a fost echilibrată, bănăţenii rămânând cu satisfacţia câştigării la limită a ultimului sfert. Rezultat final: Phoenix Galaţi - BC Timba 80-70 (21-18, 28-20, 18-18, 13-14). Pentru echipa gălăţeană au jucat: Miller (17 puncte, 0 recuperări, 3 pase decisive, 0 intercepţii), Petrişor (3 p, 0, 5, 0), Gugino (12 p, 10, 8, 4), Măciucă, Artino (16 p, 9, 3, 3), Kalve (8 p, 4, 1, 0), Andrei (9 p, 0, 3, 0), Pavlovic (8 p, 4, 0, 0), Grecu (3 p, 0, 1, 0), Hadzifejovic (4 p, 4, 0, 1), Stan. După această victorie, echipa gălăţeană acumulează 36 de puncte cu care îşi asigură matematic calificarea în play-off. Phoenix va juca următorul meci pe 3 aprilie la Bucureşti cu Dinamo.