17 APRILIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Stadionul Municipal din oraşul vecin a găzduit miercuri după amiază partida amicală CF Brăila - Oţelul II. Din nou la echipa satelit au evoluat jucătorii nou veniţi: Boşneag, Sevillano, Gavrilă, Stanciu şi congolezul Muadi Ngonge, care cu siguranţă vor face pasul spre echipa mare, cel puţin în cazul primilor doi şi asta s-a văzut. Echipa pregătită de Constantin Schumacher şi Mitică Ragea a făcut un joc bun, mai ales în prima repriză când au irosit trei ocazii importante prin Stanciu, Sevillano şi Gavrilă. Repriza a II-a a fost şi mai interesantă, Brăila a ieşit la joc, a avut o bară şi o ocazie de singur cu portarul în timp ce oţelarii au replicat prin oportunităţile lui Stoian şi Serea. Unicul gol al partidei a fost reuşit de argentinianul Sevillano (min. 72), după o acţiune pornită din banda stângă, urmată de un lob respins în prima fază, după care mingea a fost împinsă în poartă. Rezultat final: CF Brăila - Oţelul II 0-1 (0-0). Echipa gălăţeană a folosit formula: Boşneag - Cazacu, Mişelăricu, Moglan, Muadi - Gavrilă, Adăscăliţei, Onea - Sevillano, Stanciu, Vasilache. Au mai evoluat: Andrei Toma, Gâţă, Serea, Boubătrân, Enache, Stoian. Următorul amical pentru echipa noastră va avea loc sâmbătă 10 august, la Buzău, cu Viitorul.